DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2755943,06%
Tekirdağ
29°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

ABONE OL
Nisan 24, 2019 10:07
23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Saray’da coşku ile kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk sunma töreniyle başlayan kutlamalar Pazar yerindeki tören alanında devam etti.

Pazar yerinde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından günün anlam ve önemi hakkında konuşmayı Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak gerçekleştirdi. Uçak, “Sevgili çocuklarımız umudumuzsunuz” ifadeleriyle geleceğimizin güvencesi çocuklara seslendi. Müdür Uçak konuşmasında şunları söyledi; “Milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve İlk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. Yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. 23 Nisan 1920, aziz milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade etmektedir. Vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, diriliş ruhu, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırmış ve bu şahlanışın adı birlik beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Ulusal Egemenlikti, demokrasiydi, kardeşlikti. Büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla kenetlenmiş, bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlerin üstesinden asıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: ‘Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir’ Yarınımız, umudumuz, muradımız, çiçeklerimiz sevgili çocuklarımız; ülkenin en değerli varlığı olarak, geleceğimizin güvencesi, yaşam sevincimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere düşen görev, bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen dürüst, çalışkan ve başarılı fertler olmaktır. Bu görevi en güzel şekilde yerine getireceğinize ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan güvencim tamdır. Çocuklarına değer veren ve onların her birini vatanına, milletine ve insanlığa iyi birer insan olmasını kendisine gaye edinen toplumlar geleceğe güvenle bakabilmişlerdir. Millet olarak en kıymetli hazinemiz olan çocuklarımı için büyük anlam taşıyan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

Reşat Uçak’ın konuşmasının ardından Kemalpaşa Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Saray Kaymakamlığı Halk Oyunu ekibi, Mehmet Uygun İlkokulu Atatürk İlkokulu ve İhsan Uzun Ortaokullarının hazırladığı gösteriler öğrenciler tarafından sergilendi. Halk oyunları ekiplerini oyunları ve şiirlerin okunmasının ardından ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ÖDÜLLER VERİLDİ
Resim yarışmasında birinci olan Ceylin Aksoy, şiir yarışmasında birinci olan Azra Dursun, ilkokullar ve ortaokullar arasında yapılan satranç turnuvasında birinci olan Çınar Karabulut ve Rüzgar Çınar, kızlar atletizim yarışmasında birinci olan İhsan Uzun Ortaokulu takım kaptanı, futbol turnuvasında birinci olan Büyükyoncalı Atatürk Ortaokulu takım kaptanlarına ödülleri Saray Kaymakamı Adnan Tezcan tarafından verildi. Resim yarışmasında ikinci Elzem Demiroğlu, şiir yarışmasında ikinci olan Begüm Meriç, ilkokullar ve ortaokullar arasında yapılan satranç turnuvasında ikinci olan Musab Kavlak ve Arda Yılmaz, kızlar atletizm yarışmasında ikinci olan Atatürk Ortaokulu takım kaptanı, futbol turnuvasında olan İhsan Uzun Ortaokulu takım kaptanlarına ödülleri Saray Garnizon Komutan V. Yarbay İbrahim Fevzi Karaüzüm tarafından verildi. Resim yarışmasında üçüncü olan Tevrat Balcı, şiir yarışmasında üçüncü olan Gamze Özkan, ilkokullar ve ortaokullar arasında yapılan satranç turnuvasında ikinci olan Ahmet Dinç ve Yiğit Aynur, kızlar atletizm yarışmasında üçüncü olan Şehit İbrahim Parlakçı Ortaokulu takım kaptanı, futbol turnuvasında üçüncü olan Atatürk Ortaokulu takım kaptanlarına ödülleri Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş tarafından verildi.

Törenlere Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Garnizon Komutan V. İbrahim Fevzi Karaüzüm, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Saray Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kürşad Çetinkaya, Namık Kemal Üniversitesi Saray Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Uğur Akyol, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Kaya, İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yönetimleri, kurum amir ve müdürleri, okullar ve vatandaşlar katıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk