DOLAR 13,6251-0.2%
EURO 15,1806-0.37%
ALTIN 781,39-0,84
BITCOIN 497779-0,39%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ali Öziç: “Konya ve Ege bölgesindeki fabrikaların gözü Trakya’da”
  • Saray Haber
  • Saray
  • Ali Öziç: “Konya ve Ege bölgesindeki fabrikaların gözü Trakya’da”

Ali Öziç: “Konya ve Ege bölgesindeki fabrikaların gözü Trakya’da”

ABONE OL
Haziran 12, 2021 14:10
Ali Öziç: “Konya ve Ege bölgesindeki fabrikaların gözü Trakya’da”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Saray’ın Karapürçek Mahallesinde faaliyet gösteren Nihoruz Un Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Öziç, Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’ya dikkat çeken mektup gönderdi.

Gıda Vizyon Dergisinin haberine göre, Nihoruz Un’un sahibi Ali Öziç, son zamanların tartışma konusu olan un fiyatları hakkında Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’ya bir mektup gönderdi. Mektupta Öziç, “Devlet 2.250 TL’ye bana buğday taahhüt etsin , ben 135 TL’ye fabrikadan un vereceğim, Taahhüt ediyorum”dedi.

İşte o yazı;

Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı;

Biz NIHORUZ Un Fabrikası olarak Trakya bölgesinde üretim yapmaktayız. Konya ve Ege bölgesindeki fabrikaların gözü Trakya’da. Hedefleri 2.500 TL’ye buğday alıp bunu daha ileriye götürüp 180-190 TL’ye un satmak istiyorlar, devlet 2.250 TL fiyat açıkladı. Devlet 2.250 TL’ye bana buğday taahhüt etsin, ben 135 TL’ye fabrikadan un vereceğim. Taahhüt ediyorum. Ben veresiye buğday istemiyorum. Herkes stokçuluk peşinde. Herkes kiralık yer alıyor ve özellikle lidaşlan kullanıyorlar, ve bunu lidaş sahiplerine yapıyor. Devlet bunlara destek verdi sila yapsınlar diye ama kötü amaçla kullanıyorlar, devlet bir de bunları destekliyor. Türkiye Un Sanayicileri Derneği ne işe yarar? Marmara Un Sanayicileri ne işe yarar? Muhabbet ediyor herkes kendi zenginliğini göstermeye geliyor. Benim hiçbirinde kaydım yok. Bunların peşine de gitmem. Özellikle zengin fabrikalar, fabrika deposunun haricinde deli gibi depo anıyor. Sektörle alakası olmayanlar Trakya’da depo anıyor. Türkiye’de haddinden fazla Un Fabrikalan var Almanya’yı örnek alalım. Herkes ben yüksek fiyata buğday alıcam diye buğday fiyatlarını arttırarak haksız rekabet ortamı yaratıyor ve bu un fiyatlarına yansıyor.

zengin fabrikacı, fakir fabrikacıyı eziyor

Ve ithal buğdayın bugünden itibaren sıfırlanması lazım. Çünkü köylü TMO’ya buğday

götürmeyecek ya depoya atacak ya da emanete verecek. Paraya ihtiyacı olan sadece satacak. Ben stokçu değilim. Ben dışarıdan depo da aramıyorum! Depom ne alırsa o kadar buğday alıyorum. Şuan piyasaya 150.000 çuval ucuz fiyattan un verdim, firinci faydalansın diye, ucuz fiyata verdik. Biz de kendimizi harmana hazırlıyorduk.

Biz stokçu değiliz. Dinen de caiz değil. Zengin Fabrikacılar doymadı. Hepsi aç gözlü, herkes bana kızabilir. Ben doğrulan söylüyorum. Zengini doyuramazsın.

Harman stokçulara, faizcilere hayırlı olsun.

NÍHORUZ GIDA SAN VE TİC A.Ş
ALİ ÖZİÇ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk