DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2704161,31%
Tekirdağ
29°

AÇIK

03:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başakşehir Okulları Eko Okullar Projesini Başlattı

Başakşehir Okulları Eko Okullar Projesini Başlattı

ABONE OL
Aralık 10, 2019 09:40
Başakşehir Okulları Eko Okullar Projesini Başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başakşehir Okulları doğa dostu bir projeye imza attı. Başakşehir Okulları doğaya olan saygısını Eko Okullar projesi ile taçlandırdı.

BAŞAKŞEHİR OKULLARI DOĞA SAYGISINI EKO OKUL İLE TAÇLANDIRDI
Başakşehir Okulları doğaya olan saygısını Eko Okullar projesi ile taçlandırdı. Başakşehir Okulları Fen Bilimleri Öğretmeni Nurcan Yılmaz, öğrencilere konferans salonunda ‘Eko Okullar’ projesinden bahsederek çevre eğitimi verdi. Yılmaz, verilen eğitimin ve projenin öğrencilerin tüm yaşamları boyunca kullanacakları başarı ve alışkanlıkları kazandıracağını belirtti. Okul Yönetimi, Eko Okullar projelerinin önümüzdeki günlerde farklı etkinliklerle devam edeceğini dile getirdi.
EKO OKUL NEDİR?
Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.
HEM BİR PROGRAM HEM BİR ÖDÜL PLANI
Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir.
PROGRAMIN FAYDALARI
Programın uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır. Öğrenciler bir grup üyesidir ve yeni bir kimlik geliştirir. Grup çalışmasına alışır katılımcı bir yapı oluşturur. Sorunları tanıma, çözüm üretme ve tartışma becerisi geliştirir. İnisiyatif kullanma, karar verme yeteneği gelişir. Plan yapma, rapor yazma becerisi gelişir. Tüketim alışkanlıkları değişir, savurganlık önlenir. Doğal kaynakları koruma bilinci gelişir. Bunun yanında programın okula faydaları şöyledir: Temizlik ve düzenini sürekli kılar. Su ve elektrik tasarrufu öğrenci eliyle sağlanır. Okul öğrencilerce sahiplenilir. Okul bulunduğu bölgenin merkezi durumundadır. Okul yerel, ulusal hatta uluslar arası boyutta tanınır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk