DOLAR 13,55590.03%
EURO 15,4737-0.04%
ALTIN 788,39-0,14
BITCOIN 580164-0,54%
Tekirdağ

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Akçay’dan ’28 Şubat’ Açıklaması

Başkan Akçay’dan ’28 Şubat’ Açıklaması

ABONE OL
Şubat 28, 2016 22:34
Başkan Akçay’dan ’28 Şubat’ Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, darbelerden ebediyen kurtulmak için daha fazla demokrasi gerektiğini söyledi.

İl Başkanı Akçay, 28 Şubat’ın 19’uncu yıl dönümü sebebiyle açıklama yaptı. Darbelerin yaşanmaması için demokrasinin daha sıkı benimsenmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Akçay, “Darbeler genelde siyasi partileri hedef aldığı için etkisinin siyasetçilerle sınırlı kaldığı zannedilir. Darbenin etkisi siyasi alanla sınırlı kalmaz, toplumun tamamını etkiler. Darbenin olumsuzluğu ekonomiden eğitime, sanattan tarıma kadar her alana yansır. 1923’de kurulan ülkemiz 90 yıllık hayatına çok sayıda darbe, muhtıra, darbe girişimi sığdırdı. Bu maalesef ülkemiz için kötü bir mirastır. Bundan sonraki dönemlerde darbe, muhtıra, darbe girişimi gibi antidemokratik hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz. 28 Şubatlar, 12 Eylüller, 12 Martlar, 27 Nisanlar, 17 Aralıklar, 27 Mayısların olmaması daha fazla demokrasi ile mümkündür. Bize düşen daha fazla demokrasi ve özgürlük için çalışmaktır” dedi.
Çok sayıda maddesi değiştirilse de 12 Eylül Anayasasının yürürlükte olduğunu hatırlatan AK Parti İl Başkanı Akçay, yeni anayasa çalışmalarına kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini söyledi.
Yeni anayasa hakkında da açıklamalarda bulunan Akçay, “12 Eylül darbe anayasasının birçok maddesi değiştirildi. En son 2010 yılında AK Partimizin öncülüğünde geniş çaplı bir anayasa reformu yaptık. Çok sayıda maddesi değiştirilmiş olsa da sonuçta darbe anayasası halen yürürlükte. Onun için yeni anayasa çalışmalarına hız verilmelidir. CHP, terk ettiği Anayasa Uzlaşma Komisyonuna geri dönmelidir. Uzlaşma Komisyonundan kaçmak sadece statükoya katkı sağlar” şeklinde konuştu.
“28 ŞUBATÇILAR EN ÇOK EĞİTİME TAHRİBAT YAPTI”
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, açıklamasının sonunda 28 Şubat darbesinin en çok eğitimde tahribat yaptığına dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı:
“28 Şubat’ı bir yönüyle de eğitim düşmanı darbe olarak tanımlayabiliriz. 28 Şubat darbecilerin asker ve sivil kanadının işi gücü okullardı. Onlar yüzünden eğitimimiz, gençlerimiz, öğretmenlerimiz çok zaman kaybetti.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk