DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2723690,32%
Tekirdağ
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Ataman’ın 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Başkan Ataman’ın 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

ABONE OL
Temmuz 24, 2020 07:46
Başkan Ataman’ın 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayınladığı mesajında, fikirlerin sansürsüz bir ortamda özgürce dile getirilmesinin gelişime atılan adımları kolaylaştıracağını belirten Başkan Ataman, “Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Hepimizin bildiği ve hep dile getirdiği bir gerçek vardır; “ Basın, bir ülkede yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvettir.
Çağdaş ve Demokratik toplum düzeninin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın; doğru, tarafsız ve bilgilendirici habercilik anlayışıyla, toplumu aydınlatmalı, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmeli, demokrasi kültürünün gelişmesinde ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılmasında öncü bir rol üstlenmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi “basının özgürlüğü” ile mümkündür. 1 Aralık 2019 itibariyle cezaevlerinde en çok gazeteci bulunan ilk on ülkeyi sıraladı. Türkiye listede Çin’in arkasından cezaevlerinde en çok gazeteci bulunduran ikinci ülke oldu.

Türkiye, “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı. Ne yazık ki 122’inci sıradaki Afganistan’ın bile gerisindedir. Hiç kuşku yok ki; “basın ve medyanın özgürlüğü” şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.
Basınımızın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu, bilinçli, etik ilkelerinden taviz vermeden, gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dilerken, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyorum. Unutulmamalıdır ki düşünce ve ifade özgürlüğü en önemli haklarımızdandır, fikirlerin sansürsüz bir ortamda özgürce dile getirilmesi gelişime atılan adımları kolaylaştıracaktır. Bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren ulusal ve yerel basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk