DOLAR 13,43140.03%
EURO 15,26900.02%
ALTIN 794,92-0,09
BITCOIN 562297-2,25%
Tekirdağ

AÇIK

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu markalara dikkat! Yeni liste açıklandı

Bu markalara dikkat! Yeni liste açıklandı

ABONE OL
Temmuz 22, 2015 16:15
Bu markalara dikkat! Yeni liste açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, at eti satan yerleri, taklit ve tağşiş yapılan, içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünleri açıkladı. Tağşiş yapılan ürünler içerisinde Tekirdağ’dan da bir marka var.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içecek ve tahinin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan 171 parti ürün ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, çikolata ve kahve gibi 40 parti ürünü internet sitesinden açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, zeytinyağı, bal, alkolsüz ve alkollü içecekler, kahve, çikolata ve tahin üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, yapılan kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 35 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 18’i yoğurt, 46’sı peynir, 8’i tereyağı, 1’i kaymak olmak üzere 73 parti ürüne ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta tespit edildi.

KÖFTEDE AT ETİ ÇIKTI

Bunun yanı sıra, et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 51 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında köfte, dana eti, sucuk, dana kavurma, kıyma, beyti kebap, kıymalı börek, pide harcı, döner, tavuk kıymanın bulunduğu 59 parti ürüne ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede at eti, Adana kebapta kanatlı eti, kıymada sakadat, sucukta da deri dokusu tespit edildiği aktarıldı.

Ürünlerinde at eti çıkan o markalar

İbrahim Usta Dürüm Kokoreç – İbrahim ÇEVİK/ Yıldırım/BURSA Köfte (Dana Eti) (At Eti Tespiti)

Gözde Kasap – Ertem ÇELİK/ Esenyurt/İSTANBUL Dana Eti (Tek Tırnaklı Eti Tespiti)

Tostçum Gıda /Yenimahalle/ANKARA Karışık Tost (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Tostçum GıdaŞti./ Yenimahalle/ANKARA Ayvalık Tostu (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Tostçum Gıda / Yenimahalle/ANKARA Karışık Tost (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Tostçum Gıda / Yenimahalle/ANKARA Karışık Tost (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Tostçum Gıda / Yenimahalle/ANKARA Karışık Tost (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Tostçum Gıda Yenimahalle/ANKARA Ayvalık Tostu (Tek Tırnaklı Eti Tespiti) Tosty

Savaş Demirel Gıda (Demirel Kasabı)/ Hendek/SAKARYA Çiğ Kırmızı Et (Tek Tırnaklı Eti Tespiti)

Hendek Et- Balık Tavuk Satış Merkezi- Nihat BALCI/ Hendek/SAKARYA Çiğ Kırmızı Et (Tek Tırnaklı Eti Tespiti)

İstko Kasabımız Et ve Et Memulleri/ Bayrampaşa/İSTANBUL Isıl işlem Görmüş Sucuk (At Eti Tespiti)

Şimşek Gıda/ Kartal/İSTANBUL Dana Kavurma (Pişmiş) (Tek Tırnaklı Eti Tespiti)

LİSTENİN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 21 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 28 ürüne ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinin içerisinde sıklıkla ilaç etkin maddesi “Sildenafil”e rastlandığı bildirildi.

Zeytinyağında da taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 14 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği içerisinde olmaması gereken yağ asitlerinin bulunduğu 27 parti ürüne ait bilgiler paylaşıldı.

Balda da taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 8 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 10 parti ürün açıklamada dikkat çekti.

Alkolsüz içeceklerde kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 2 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 8 parti ürün, kahvede 2 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 3 parti ürün, çikolata, alkollü içecek ve tahinde de 1 gıda işletmesinin 1 ürününe ait bilgiler kamuoyuna duyuruldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk