DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5832200,07%
Tekirdağ

AÇIK

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fabrika İşçisi Belediyeden Milyonluk İhaleler Almış!

Fabrika İşçisi Belediyeden Milyonluk İhaleler Almış!

ABONE OL
Eylül 21, 2021 09:26
Fabrika İşçisi Belediyeden Milyonluk İhaleler Almış!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Gündem gazetesinden Abdürrahim Yıldırım’ın “Saray ve Çorlu Arasında İnanılmaz Saadet Zinciri” başlıklı haberi büyük yankı uyandırdı.

Daha önce yaptığı birçok haberde Çorlu Belediyesinde doğrudan alım ve ihalelerin birçoğunda sık sık usulsüzlükler olduğunu dile getiren Gazeteci Abdürrahim Yıldırım dün yazdığı haberinde fabrika işçisi Y.G. isimli bir kişinin Çorlu Belediyesi ve 2014 – 2018 Yılları arasında Saray Belediyesinden Trilyonlarca liralık işleri adrese teslim aldığını iddia etti.

“AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”
Saray Belediye Eski Başkanı Nazmi Çoban döneminde Y.G tarafından kurulan Yılma Danışmanlık, Org. Eğitim. Sos, Hiz. Tekstil, Matbaacılık, Bilgisayar, Emlak, İnş. Turizm. Peyzaj ve Tic. Ltd. Şti. isimli firmalar yıllarca adrese teslim işlerin verildiğini belirten Yıldırım, “Tekirdağ’ın Saray İlçe Belediyesi ile Çorlu Belediyesi arasında kurulmuş ve yıllarca saat gibi işleyen, akıllara durgunluk veren saadet zinciri özel haberimiz karşısında başta eski Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, şu an ki belediye başkanı Özgen Erkiş ve Çorlu Belediyesinden açıklama bekliyoruz.

“FABRİKA İŞÇİSİNE ADRESE TESLİM İŞLER NASIL VERİLDİ?”
Uzun yıllardır fabrikada asgari ücretin biraz üstünde maaşla çalışan Y.G isimli kadın kurduğu Yılma Danışmanlık, Org. Eğitim. Sos, Hiz. Tekstil, Matbaacılık, Bilgisayar, Emlak, İnş. Turizm. Peyzaj ve Tic. Ltd. Şti. isimli firma ile her iki belediyeden Trilyonlarca liralık işleri adrese teslim nasıl aldı. Y.G’ nİn arkasında kimler var?
Yaptığımız araştırmalar sonucunda, eski Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban döneminde Y.G tarafından kurulan Yılma Danışmanlık, Org. Eğitim. Sos, Hiz. Tekstil, Matbaacılık, Bilgisayar, Emlak, İnş. Turizm. Peyzaj ve Tic. Ltd. Şti. firmaya yıllarca adrese teslim işlerin verildiği ortaya çıktı.Akıllara gelen ilk soru bu kadının arkasında kimler var. Y.G nin sade bir vatandaş gibi uzun zamandır fabrikada çalışıyor olması ve aynı zamanda Y.G kurduğu şirketle Çorlu Belediyesinden de çok yüklü miktarlarla iş alması dikkat çekiyor. Peki Y.G. bu kadar Trilyonluk işleri alabiliyorsa neden fabrikada çalışıyor. Her iki belediyeden adrese teslim işleri almak ve fabrikada çalışmak zaman açısından nasıl mümkün olabiliyor. Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başta olmak üzere Çorlu Belediyesi yetkililerine soruyoruz. Y.G ye ait olan bu firmaya 2014-2018 yılları arasında Doğrudan temin, pazarlık usulü dahil toplam ne kadarlık iş verildi? Fabrikada çalışan bir kadın bu kadar milyonluk işleri tek başına nasıl alabilmiş, arkasında kimler var?” diye sordu.

“MİLYONLUK İHALEYE TEK BAŞINA GİRMİŞ”
Milyonluk ihalelerin birçoğuna Y.G. İsimli şahsın firmasının tek başına girdiğini ve adrese teslim milyonluk işler aldığını belirten Gazeteci Yıldırım, “Yaptığımız araştırmalar sonucunda Y.G ye ait firmanı Saray ve Çorlu Belediyelerinden KİK’e bildirilmiş olan adrese teslim bazı ihalelerin dökümü ve miktarları da şu şeklide olduğu ortaya çıktı. Yılma Danışmanlık, Org. Eğitim. Sos, Hiz. Tekstil, Matbaacılık, Bilgisayar, Emlak, İnş. Turizm. Peyzaj ve Tic. Ltd. Şti. 2017/339774 İhale kayıt numarası ile Saray Belediyesi Temizlik İşleri müdürlüğünden 2017 yılı çöp toplama, nakliye ve temizlik hizmet alım işi 11.07.2017 tarihinde ve değeri tam 1.323.188.82 TL olduğu ortaya çıktı. Bu ihaleye de sadece bir firmanın katılmış olması da dikkat çeken ayrı konulardan birisi oldu.

Y.G yine Saray Belediyesinden 24.06.2015 tarihinde yüklü miktarda bir işi daha adrese teslim bir şekilde aldığı yaptığımız araştırmalarla ortaya çıktı. 2015/77618 İhale numarası ile Park, bahçe, yol, kaldırım, bakım ve onarım işleri ihalesini 1.092.420.00 TL gibi bir rakamla aldığı tespit edildi.

Y.G ye ait olan bu firma yine Saray belediyesinden 15.12.2014 tarihinde, 2014/170347 İhale numarası ile Eğitim ve destek hizmeti ihalesi alım işini, 716.511.00. TL ile aldığı ortaya çıktı. Bu ihalede toplam teklif sayısının 3 olduğu görünürken, hangi firmalar bu ihaleye girmiş ve firmalar kime ait sorusunun cevabını da başta Belediye Başkanı Özgen Erkiş, o tarihteki Belediye Başkanı Nazmi Çoban ve yetkili kurumlardan kamuoyu adına talep ediyoruz” diye belirtti.

Gazeteci Abdürrahim Yıldırım’ın iddiaları cevap beklerken, Eski Başkan Nazmi Çoban’ın dönemimde belediye personeli büro elemanı Savaş Korucuoğlu’nun ayda 68 saat mesai ücreti aldığı, Çoban’ın kardeşinin hanımının Korucuoğlu’na mail hesaplarından belediyeye iş yapan taşeron firmanın sahibiymiş gibi talimatlar verdiği Saray Gözlem Gazetesinin “Patron Kim?” haberiyle iddia edilmişti. 9 Yıl boyunca Saray Belediyesinde Büro Elamanı olarak çalışan ve Nazan Çoban’dan talimatlar aldığı iddia edilen Savaş Korucuoğlu’nun diploması sahte çıkmış ve ardından işine son verilmişti.
Gazeteci Tekin Sönmez o dönem kaleme aldığı yazısında Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın birinci derecen yakını olan bir kişinin belediye ile iş yapan firmalarla gayri resmi ilişkilerde bulunması hukuki ve ahlaki açıdan doğru mudur? Firma ile resmi bir bağlantısı olmayan şahısların firma personeli tarafından patronmuş gibi davranılmalarının nedeni nedir? Yüksek ücretlerle gündeme gelen taşeron firmaların farklı kişiler üzerinden kurularak Saray Belediyesi’nin açtığı ihalelere girip girmediği ve ihalelerden çıkar elde edip etmediği” sormuş ve firmaların Nazan Çoban tarafından yönetildiğini iddia etmişti.
16 Eylül 2015 tarihinde Saray Gözlem Gazetesinin yayınladığı “Patron Kim?” haberi şu şekildeydi;
Saray Belediyesi’nde taşeron firmanın elamanı olarak çalışanların şirket ile ahlaken ve kanunen hiçbir bağlantıları bulunmaması gerek.
Saray Belediyesi’nin taşeron firmaları yeniden Saray’ın gündeminde. Daha önce büro görevlisine ödediği yüksek ücretle gündeme gelen taşeron firmanın Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ile olduğu söylenen bağlantısı vatandaşlar arasında sıklıkla dile getiriliyor. Konu hakkında gazetemize ulaştırılan belgelerde Başkan Çoban’ın kardeşinin Fevzi Çoban’ın eşine belediyede çalışan taşeron firma personelinin patron diye hitap etmesi, Nazan Çoban’ın maaş ödemeleri ve işe giriş çıkış gibi önemli konularda personele emir vermesi şirketlerin Başkan Çoban ile bağlantısını yeniden gündeme getirdi.

HANGİ YETKİYLE?
Saray Belediyesi’nin taşeron firması ile Nazan Çoban’ın bağlantısını ortaya koyan belgeler Saray’ın gündemine bomba gibi düştü. Taşeron firma tarafından Saray Belediyesi’nde görevlendirilen personele hangi yetki ile emir verdiği ve personelden hangi yetki ile bilgi aldığı sorusu kamuoyu tarafından cevap bekliyor. 07 Temmuz tarihli sayımızda yer alan “Bayanlara Özel İftar” başlıklı haberimizde yer alan “Gökyıldız Turizm, Temizlik ve İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Çoban” ifadesi Nazan Çoban tarafından yalanlanmıştı. Gazetemize ulaştırılan belgeler taşeron firmaların resmiyette olmasa da firmaların Nazan Çoban tarafından yönetildiğini gözler önüne serdi.

MERAK KONUSU
Gazetemize ulaştırılan belgeler Saray’ın gündemini uzun süre meşgul edeceğe benziyor. Daha öncede yüksek ücretlerle gündeme gelen taşeron firmanın farklı kişiler üzerinden kurularak Saray Belediyesi’nin açtığı ihalelere girip girmediği ve ihalelerden çıkar elde edip etmediği merak konusu

SORUYORUZ
Gazetemize ulaştırılan belgelerde ortaya çıkan gerçek birçok yeni soruların gündeme gelmesine neden oldu. Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın birinci derece yakını olanların, belediye ile iş yapan firmalarla gayri resmi ilişkilerde bulunması hukuki ve ahlaki açıdan doğru mudur?
Firma ile resmi bir bağlantısı olmayan şahısların firma personeli tarafından patronmuş gibi davranılmalarının nedeni nedir?
Saray Belediyesi ile iş yapan firmaların gerçek sahipleri kimlerdir, firmaların şube ofisleri nerede?
Belediye personeli tarafından şirket yetkilisi olmayan 3. şahıslara belge gönderilmesi yasal mı?
Nazan Çoban’ın şirketlerle bağlantısında Başkan Çoban’ın etkisi var mı?
Sorularını kamuoyu adına konunun muhataplarına soruyoruz.

2014 – 2018 Yılları arasında Saray Belediyesinde yaşanan tüm bu olaylar ve Gazeteci Yıldırım’ın iddiaları arasında bağlantı bulunabileceği olasılığına karşı Eski Başkan Çoban ve mevcut Başkan Erkiş’in bu iddialara cevap verip vermeyeceği merak konusu oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk