DOLAR 13,61340.14%
EURO 15,2100-0.55%
ALTIN 791,59-0,36
BITCOIN 500765-2,77%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Galiçya Şehitlerini Anlatmak İçin Saray’a Geldi

Galiçya Şehitlerini Anlatmak İçin Saray’a Geldi

ABONE OL
Eylül 8, 2021 08:12
Galiçya Şehitlerini Anlatmak İçin Saray’a Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Galiçya’daki Türk şehitlerini anlatmak için Türkiye’yi dolaşan Araştırmacı Gazeteci Yazar Hamit Puhaloğlu Saray’a geldi.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Hamit Puhaloğlu, Türkiye’yi adım adım dolaşarak Galiçya topraklarında şehit düşen askerlerimiz için bir şeyler yapılmasını istedi. Gazeteci Puhaloğlu, Artvin’den başladığı yolculuğunda Türkiye’nin hemen her ilini dolaşarak Galiçya şehitlerini anlattı. Puhaloğlu son olarak Saray’a gelerek gazetemize Galiçya şehitleri hakkında açıklamalarda bulundu.

“TÜRK ŞEHİTLİKLERİNİN İZLERİ SİLİNİYOR”
Şehitliklerden sadece birinin Hıristiyan Mezarlığı’nın içinde olduğunu ve bunun şehitliğe uygun olmadığını ifade eden Puhaloğlu; Bu yer Mitsişki Rokatin’dir” dedi. Galiçya’da yatan ecdadımıza sahip çıkılması gerektiğini anlatmak için adım adım Anadolu’yu gezdiğini söyleyen Gazeteci Hamit Puhaloğlu, Galiçya gezisinde gözlemlediği detayları paylaşan Puhaloğlu, Galiçya ziyaretinde bölgede bulunan 6 tane şehitlikten hepsine ulaştığını belirterek, ecdadımızın ruhaniyetine sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

“BURALARA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”
Puhaloğlu; “Türk şehitliklerinin bulunduğu alanın etrafı Hıristiyan mezarlarıyla çevrilmiş durumda. Türk şehitliklerinin izleri siliniyor. Bizim burada yatan 18 bin şehidimiz var. Dolayısıyla devlet olarak buralara sahip çıkmak zorundayız. Özellikle TİKA’nın burada ciddi faaliyet yürütmesi gerekiyor. Buradaki şehitliklerin bakımı yapılarak yok edilmesine müsaade edilmemeli. Galiçya’da 362 kilise var, ama bir tane ufak da olsa cami yok. Oysa bizim burada 6 şehitliğimiz var. Buraya bir cami ve aş evi yapılmalı. Mini bir külliye kurulmalı. Buralar adeta sarhoşların uğrak yeri konumuna gelmiş durumda. Bu şehitlerimizin ruhaniyetine saygısızlık. Bunları engelleyecek çalışmalar yapılmalı” dedi.

“GALİÇYA, ÇANAKKALE KADAR ÖNEMLİ”
1916-1917 yılında Enver Paşa’nın emriyle kurulan Galiçya Cephesi’nde 33 bin askerin savaştığını ve bu savaşlarda 18 bin askerin şehit olduğunu ifade eden Hamit Puhaloğlu, Galiçya’nın en az Çanakkale kadar önemli olduğunu belirtti. Puhaloğlu; “Galiçya’ya gönderilen askerler sıradan asker değildi. Her biri peyk asker, yani Osmanlı Devleti’nin ilk döneminde postacılık, kuryelik ve muhafızlık yapan asker sınıfındandı. Bu askerler ayrıca eğitimli, dil bilen ve hafız askerlerdi. Çanakkale Savaşları’na katıldıkları için hepsi Sat ve Sas Komandosu. Bunlar kendilerini metre kareye 3 bin merminin düştüğü yerlerde ispat etmişler. Seçkin ve eğitimli askerler. Yaşları 30’un altında. Uzun boylu dil bilen kültürlü insanlar. Ayrıca Çanakkale 50’ci Alay Müftüsü Hasan Fehmi Efendi Galiçya Cephesi’nde şehit düştü. Ayrıca Enver Paşa’nın Yaveri Ahmet Şükrü Oğuz 30 Temmuz 1917’de Hücum Taburu Komutanı olarak Galiçaya’ya gitti. Galiçya’da Gazi oldu. Daha sonra İstanbul Milletvekili olan Ahmet Şükrü Oğuz İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi. Galiçya, Çanakkale kadar önemli” diye konuştu.

“GALİÇYA’YA 100 TANE TÜRK BAYRAĞI GÖTÜRDÜM”
Galiçya ziyaretinde bölge insanına yanında götürdüğü Türk bayraklarını dağıttığını söyleyen Gazeteci yazar Hamit Puhaloğlu, Galiçya’ya gidecek olan vatandaşlardan da bölgede mücadele etmiş Türk ecdadını hatırlatmak için yanlarında Türk bayrağı götürerek dağıtmaları tavsiyesinde bulundu. Puhaloğlu; “Ben Galiçya’ya giderken yanımda 100 tane Türk Bayrağı götürdüm ve oradaki vatandaşlara dağıttım. Oraya gidenler de yanlarında Türk Bayrağı götürsün. Türk tarihini anlatan kitaplar götürmekte yine yarar var” dedi.

“ŞEHİTLİK DÜZENLENİP, MÜZE VE ŞEHİTLİK HALİNE GETİRİLMELİ”
Galiçya şehitliklerinin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini vurgulayan Puhaloğlu, “18 Mart tarihinde Anzaklar atalarını ziyaret etmek için binlerce kilometre öteden geliyorsa, bizde kendi atalarımızı ziyaret etmek zorundayız. Devlet bu konunun üzerine ciddi olarak eğilmeli. Özellikle yıl dönümlerinde buraya turlar düzenlenmeli ki, unutulmasınlar. Aksi halde buradaki şehitlikler yok olup gidecek” ifadelerini kullandı. Galiçya’da meftun bulunan şehitlerimizin Çanakkale gazileri olduğunu hatırlatan Puhaloğlu, “33 bin Türk askeri gidiyor. Bunlardan 18 bini şehadet şerbeti içiyor. Bunlar seçkin askeri birlikler. Her sene ülkemizin her ilinden kafilelerle buralar ziyaret edilmeli. Kuran-ı Kerim okunmalı ve de bugünün anlamına özel etkinlikler düzenlenmeli. Son Rokatin Tren İstasyonu’nda tuzağa düşen Türk askerlerinin şehitliği düzenlenip, müze ve şehitlik haline getirilmeli. Burası Türk toprağı. Ama Atalarımız Hıristiyan Mezarlığı’nda gömülü. Buraya cami yapılmalı” diye konuştu.

GALİÇYA CEPHESİ
1.Dünya Savaşındaki müttefikimiz olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı bir eyalet olan Galiçya; doğusunda Rusya, kuzeyinde Polonya, güneyinde de Karpat dağlarının bulunduğu yaklaşık 80.000 m² verimli ve yeraltı zenginlikleriyle meşhur bir kara parçası olup, daha savaşın ilk günlerinde Rusya’nın saldırısına uğramıştır. 26 Ağustos 1914’te başlayan ve 11 Eylül 1914’te biten savaşta, Ruslar galip gelmiş ve cephe hattı yaklaşık 50 km yarılarak tüm Avusturya-Macaristan toprakları savunmasız hale gelmiştir. Yaklaşık yüz bin askerini Rusya’ya esir olarak veren Avusturya-Macaristan ordusu, yine bu savaşta ordusu içerisinde bulunan Slav ırkından olan binlerce askerinin Rus tarafına geçmesine engel olamamıştır.
1915 yılında Almanlarca takviye edilen müttefik güçler, Rusları mağlup ederek tekrar Galiçya’yı ele geçirdiler. 1917 yılı Temmuzunda Ruslar Galiçya’da tekrar taarruza geçtiler. Başlangıçta hızla ilerleyen Rus birlikleri, on gün sonra duraklayarak geri çekildiler. I. Dünya Savaşı’nda Macaristan’ın kuzeydoğusuna düşen Galiçya (Lehistan) bölgesinde bir Osmanlı Kolordusu Alman, Macar ve Avusturya kuvvetleriyle birlikte Ruslara karşı savaştı.

I. Dünya Savaşı sırasında (1914-1918) Osmanlı Ordusunun 15. Kolordusu, müttefik güçler ( Almanya, Avusturya-Macaristan) ile birlikte Rus İmparatorluk Ordusuna karşı bu bölgede çarpışmıştır (1916-1917).

GALİÇYA NEREDE?
Galiçya Birinci Dünya Savaşı sırasında Macaristan’ın toprakları arasında kalıyordu. Galiçya toprakları bugün, 1945 yılında yapılan sınır değişikliği sonucu Güney-Doğu Polonya ve Batı Ukrayna Cumhuriyetleri sınırları içinde yer almaktadır.
Araştırmacı Gazeteci Yazar Hamit Puhaloğlu’nun araştırma, gezi ve anlatımlarına Youtube arama kısmına “Hamit Puhaloğlu” yazarak ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Mustafa Harman

    Merhaba benimde tanışıp sohbet etme fırsatı bulduğum ( Hamit puhaloğlu) ve çok kıymetli araştırması türk milletinin evlatları nın nerelerde şehit olduğunu ve gönül corafyamız üzerine nekadar titizlikle eğilmemiz gerektiğini birkez daha hatırlattığı için çok teşekkür ediyorum.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk