DOLAR 13,63230.7%
EURO 15,45180.83%
ALTIN 793,610,54
BITCOIN 561944-0,37%
Tekirdağ

AÇIK

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Hakkımızı her zeminde tereddütsüz arayacağız”

“Hakkımızı her zeminde tereddütsüz arayacağız”

ABONE OL
Ağustos 5, 2021 14:15
“Hakkımızı her zeminde tereddütsüz arayacağız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan 12 güvenlik personeli, 5 Ağustos Perşembe günü saat 14.00’da Kapaklı Belediye Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan 12 işçi, işten çıkarıldıklarını iddia etti. İşçilerin avukatlığını CHP Tekirdağ eski milletvekili Emre Köprülü yaparken, işçiler adına basın açıklamasını okuyan Gökmen Karagöz, “Bugün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde bizlerin yaşadıkları aslında tüm işçi sınıfının meselesidir. Nasıl ki CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hak, hukuk, adalet arayışı başlatarak Ankara’dan İstanbul’a yürümüşse bizler de 12 güvenlik personeli olarak hak, hukuk, adalet arayışımıza yasal yollardan devam edeceğiz. Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar yürümeyi bile düşünebiliriz.” dedi.

“BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR”
İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Gökmen Karagöz, “Bizler Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 2015-2021 yılları arasında güvenlik personelleri olarak çalışan emekçileriz. Gece-gündüz, kar-kış bayram seyran demeden, pandeminin en yoğun yaşandığı zamanlarda bile toplu taşıma araçlarını kullanarak görevlendirildiğimiz tüm ilçelerde görevimizi en iyi şekilde yerine getirdik. 2017 yılında sözleşmemizin bitmesine daha 19 ay varken bağlı olduğumuz güvenlik firmasının üst işveren olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ilişiği kesildi. Yaklaşık 20 gün sonra üst işverenimiz olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından başka bir özel güvenlik firması ile anlaşma imzalamamız istendi. Fakat yeni sözleşme gereği maaşımız 800 TL aşağı çekildi.

Bu durumun geçici olduğu, birkaç ay sonra şartların yine eski seviyede olacağı söylendi. Fakat aylar geçmesine rağmen bir değişiklik olmadı. Biz de yarım kalan sözleşmemizden doğan hak ve kayıplarımızı sorduğumuzda, o haklar için dava açmamız gerektiği, bu haklarımızı ancak bu şekilde alabileceğimiz tavsiye edildi.

Bizler de bu uyarıyı dikkate alarak elimizden alınan haklarımızı almak için dava açtık. Her demokratik ülkede olduğu gibi, anayasamızın 36. maddesinde tanımlanan hak arama hürriyetimizi kullanarak kaybımızı yasal yollar ile üst işverenimiz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden talep ettiğimiz için bağlı olduğumuz birim olan Personel A.Ş. tarafından biz 12 emekçiye, işverenin güvenini kötüye kullanma suçlaması ile 8 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 46. madde kapsamında sözlü ya da yazılı uyarıda bulunmadan telefonlarımıza whatsapp mesajı atılmak sureti ile tazminatsız olarak işten çıkarıldığımız tebliğ edildi.

Odağında insan olan sosyal demokrat olan emekten yana olan CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından bize uygun görülen bu muamele biz yıllarını veren emekçileri derinden yaralamıştır. Çıkış işlemlerinin mutlulukların yaşandığı bayram öncesinde başlamış olması da biz çalışanların ailelerini daha derinden yaralamıştır. Bizler hak arama ve işe iade sürecimizi Avukatımız Emre Köprülü ile başlattık. Yasal olan yolları kullanarak sadece hakkımızı aradığımız için CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından biz emekçilere bayram öncesi layık görülen uygulamayı bir basın açıklaması yaparak sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduk.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından biz 12 güvenlik personelinin işten çıkartılmış olması bir demokrasi ayıbıdır. Nüfusunun 4’te 3’ünün ücretli olduğu bir ülkede emeğin hakları yok edilerek demokrasinin var olması mümkün değildir. CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenen hak arama özgürlüklerine yönelik bu baskıcı olumsuz tutumlar ülkemizdeki demokrasi mücadelesine vurulmuş bir darbedir.

Bugün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde bizlerin yaşadıkları aslında tüm işçi sınıfının meselesidir. Nasıl ki CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hak, hukuk, adalet arayışı başlatarak Ankara’dan İstanbul’a yürümüşse bizler de 12 güvenlik personeli olarak hak, hukuk, adalet arayışımıza yasal yollardan devam edeceğiz. Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar yürümeyi bile düşünebiliriz. Hakkımızı her zeminde tereddütsüz ve tavizsiz arayacağız. CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de haksız hukuksuz ve adaletsiz olan bu davranışını şiddetle kınıyoruz. Biz sadece yasal olan hakkımızı arıyoruz.” şeklinde konuştu.

“EMEĞİN PARTİSİ OLMAZ”
Avukat Emre Köprülü de “Emeğin partisi olmaz. Alın terinin partisi olmaz. İşçi sınıfının mücadelesinin partisi olmaz. Bu demokrasi devletiyle, hukuk devletiyle, insani değerlerle açıklanabilecek bir konudur. Belediyenin o partili, bu partili olmasının bir önemi yok. Burada önemli olan anayasayla teminat altına alınmış bir değerin engellenip engellenmediğidir. Neticesinde işçi arkadaşlarımızla anayasanın 36. maddesiyle teminat altına alınmış hak arama hürriyeti kapsamında haklarını aramak için yargıya müracaat etmişler. Ne demişler? Bizim geçmişten kaynaklanan alacaklarımızın olduğunu düşünüyoruz demişler ve kendileri bu konuda yargıya müracaat etmişler.

Zaten bundan daha demokratik, hukuk devleti çerçevesinde bundan daha doğru bir davranış şekli yok. Yargı der ki evet sizin hakkınız var bu hakkınız size ödenmelidir. Yargı der ki sizin hakkınız yok o zaman yargının verdiği karara herkes saygı duyar. Ama neticesinde yargıya müracaat etmek kişilerin vatandaşlık bağıyla birbirine bağlanmış olan insanların Türkiye Cumhuriyeti’nde en doğal hakkı. Kimse yargıya gitti diye işten atılmaz.

Kimse yargıya gitti diye tazminatsız kapı önüne konulmaz. Burada bu değer şu açıdan önemlidir, bizim inandığımız değerler, bizim inandığımız hayat görüşü kim olursa olsun yanlışsa bu yanlışın karşısında durmayı bizi mecbur kılar. Burada ben açık söylüyorum, benim düşüncemin, hayat görüşümün ne olduğunu bütün Tekirdağ bilir.

Ama bu hayat görüşü işçi kardeşlerimize haksızlık yapıldığında beni esir alamaz. İşçi kardeşlerimize burada yanlış yapılmıştır. Ben kendilerinin aynı zamanda avukatıyım. Burada şunu belirtmek istiyorum, bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir. Yargı zaten kararını verecektir. Ama yargının verdiği karardan daha önemli olan bazı ilgililerin, bazı Tekirdağ’da yöneticilerimizin bir hata bir yanlış varsa bu yanlışı tekrardan değerlendirerek geri adım atmayı da bilmesidir.

Söz konusu olan tabloda bugün yargı süreci şu aşamadadır; işe iade talepleri ile ilgili konu şu an arabuluculuk görüşmelerindedir. Burada arabuluculuk görüşmelerinde tekrardan konu değerlendirilmeli ve yargıya gitti diye hakkını aradı diye işten atılan bu kardeşlerimiz tekrardan işlerine geri alınmalıdır. Yanlış, hata olabilir.

Önemli olan bu yanlış yapılsa dahi bu yanlışın bizi esir almadan hatanın karşında durabilmeyi bilmektir. Bu bir siyasi mücadele değildir. Burada bir siyasi parti yoktur. Buradaki tek mücadele işçinin yanında durmak, alın terinin, emeğin yanında durmak doğrunun, hakkaniyetli olanın yanında durmaktır.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk