DOLAR 13,40830.17%
EURO 15,21330.4%
ALTIN 790,620,10
BITCOIN 523880-7,47%
Tekirdağ

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HİZMETİN SİYASETİ OLMAZ

HİZMETİN SİYASETİ OLMAZ

ABONE OL
Ekim 6, 2015 01:04
HİZMETİN SİYASETİ OLMAZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saray Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı 01 Ekim Perşembe günü Kent Konseyi Kültür Evinde gerçekleştirildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak’ın da katıldığı toplantıda geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi ve 1986 yılındaki bir kamulaştırma sebebiyle gelecek olan 956,000 TL ‘lik borç damgasını vurdu.
Sel felaketinin yaşandığı gece AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç ile Belediye Başkanı Nazmi Çoban arasında geçen diyalogun hoş olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak böyle durumlarda herkesin bir birine saygı duyması gerektiğini vurguladı.

“VATANDAŞ HER ZAMAN HAKLIDIR”
Meclis toplantısı başlamadan önce meclis üyelerine hitap eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak sel felaketinde zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun diledi. Geçmiş olsun dilekleri ile konuşmasına başlayan Başkan Albayrak, “Öncelikle 3 gün önce yaşanan sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımızın hepsine geçmiş olsun diyorum. O gece her kurum üstüne düşen görevi yaptı. Gerekli çalışmalar için bütün ekipleri seferber ettik. Ertan kardeşimizin o gece Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ı azarlamasına üzüldüm. Bugün birazda bunun için bu toplantıya katıldım. Tekirdağ’da hizmete gelişimiz 541 gün oldu. Hizmetin siyeseti olmaz. Biz bize oy veren vermeyen herkesin Başkanıyız. Kimse kendine oy vermeyenleri dışlama lüksüne sahip değil. Vatandaş her zaman haklıdır. Bu güne kadar Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararlar %92,5 oy çoğunluğu ile alındı. Biz Büyükşehirde tüm siyasi partilerle devamlı istişare halindeyiz, iyi anlaşmalarımız var, ortak kararlar alıyoruz. Bizler birbirimizi kucaklamalıyız. Birbirimizin eksiklerinden siyasi rant çıkarmamalıyız. Birbirimize destek olup Saray’ımızı hep beraber kalkındıracağız. Bakın önümüzdeki Mayıs ayında Doğalgaz gelecek bu başarı hepimizin başarısı. Devam eden altyapı çalışmaları seneye bitecek. Saray en güzelini hak ediyor ve bizde en güzeli yapmak için çalışıyoruz” dedi.

“SARAY HALKININ CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”
Başkan Albayrak’ın konuşmasının ardından söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç yaşanan olay hakkında açıklamalarda bulundu. Sel felaketinin olduğu gece kendisinin en önde olduğunu belirten İnanç, “Biz bu sel felaketini hemen hemen her sene yaşıyoruz. 2009 yılında sel felaketinde 7 can kaybı yaşadık. Yaşanan o felaketin ardından geçen sürede Saray Kaymakamımız, Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız değişti. O dönemi yaşayan ve yaşanabilecekleri öngörebilecek tek kurum Saray Belediyesiydi. Bu derenin taşacağı daha öğlen saatlerinden belliydi. O yol trafiğe kapatılıp gerekli önlemler alınabilirdi. O gece su bir kademe daha yükselseydi, şuan çok farklı bir konuyu konuşuyor olabilirdik. O gece bir kişinin canına bir zarar gelseydi, biz bu insanların önüne nasıl çıkacaktık. Ben o gece çalışmaların en önünde yer aldım. Ben Başkanımızı da çalışmaların en önünde görmek isterdim. Başkana hastanede yapılanları tasvip etmiyorum. Yaşanan olayları ben organize etmişim gibi bir algı yaratılıyor. Böyle bir durum yok. Yaşanan felaketin önünde durulmaz ancak gerekli önlemler alınabilirdi. Saray halkının can ve mal güvenliğini sağlamamız gerekiyor.” dedi.

“EN BÜYÜK HATA ŞOFÖRDEDİR”
Meclis üyesi Ertan İnanç’ın ardından söz alan Belediye Başkanı Çoban “Sel ile ilgili uyarılar yapıldı. Bizde belediye olarak özellikle uyarılarımızı yaptık. Tüm bu uyarılarımıza rağmen yola çıkan ve oraya aracını süren şoför en büyük hatalıdır. Bu sel felaketini daha öncede yaşadık. Belediye olarak daha önce Devlet Su İşlerine gerekli başvurularımız yapıldı, belediye olarak taahhütlerde bulunduk. Ancak bu uzun bir süreç DSİ´nin ihaleyi alacak firmalar ile ilgili ön aşamaları var. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından Galata deresi sorunu çözülecektir.” dedi.
14 gündem maddesi ile toplanan Saray Belediye Meclisi toplantısında geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel felaketi, Saray Belediyesi’ne çıkarılan borç ve 2016 mali yılı gelir ve gider bütçesi gibi önemli konular görüşüldü.

KEMALPAŞA PARKINA HASAN ERGEN ADI VERİLDİ
Başkan Albayrak’ın meclis üyelerine hitap etmesi, Ertan İnanç’ın açıklamaları ve Başkan Nazmi Çoban’ın açıklamalarının gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından dilekçeler okunarak ilgili komisyonlara sevk edildi. Dilekçelerin Kemalpaşa Mahallesinde yapımı tamamlanan parka alanı bağışlayan Hasan Ergen’in adı verildi.

“BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ”
2016 mali yılı gelir ve gider bütçesi görüşülmek üzere plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Gündem maddesi görüşülmesi sırasından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Gürkan Kesim komisyon görüşmesinin ardından bütçenin toplantıdan önce kendilerine verilmesine istedi. Bütçenin meclise sunulmadan önce kendilerine verilmesi gerektiğini belirten Kesim, “Bütçenin görüşeceği toplantı önce yarım saatte, 10 dakikada ne kadar inceleyebiliriz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Yapılan uygulama ile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamız isteniyor. 2016 PROJELERİ Belediye Başkanı Nazmi Çoban Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 2016 yılında hayata geçirmek istedikleri projeler hakkında da açıklamalarda bulundu. 2016 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları açıklayan Başkan Çoban meclis üyelerine eklemek istedikleri projeleri hazırlamalarını istedi. 2016 yılında yapılması planlanan projeler, Kültür Merkezi yapımı, Aqua Park, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, B.Yoncalı Suni Çim saha yapımı gibi projeler yer aldı.

SARAY BELEDİYESİ’NE 956 BİN LİRALIK ÖDEME ÇIKARTILDI
Gündem maddelerinin görüşülmesine 1986 yılından Saray Belediyesi tarafından Varan ailesine ait 5 bin 102 m2 alana kamulaştırma yapılmadan el konulması nedeniyle açılan dava sonucunda Saray Belediyesi’ne KDV dahil 956 bin 51 TL ödeme çıkarılması ile devam edildi. Ekim ayı meclis toplantısına 1986 yılındaki bir kamulaştırılmadan dolayı çıkarılan borç ve yaşanan sel felaketi damgasını vururken gündem maddelerinin görüşmesinin tamamlanmasının ardından toplantı sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk