DOLAR 13,60480.51%
EURO 15,43070.68%
ALTIN 792,910,46
BITCOIN 567326-1,01%
Tekirdağ

AÇIK

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kent Konseyleri Birliği’nden İstanbul Sözlşemesi Tepkisi

Kent Konseyleri Birliği’nden İstanbul Sözlşemesi Tepkisi

ABONE OL
Temmuz 26, 2021 15:37
Kent Konseyleri Birliği’nden İstanbul Sözlşemesi Tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20 kent konseyinden oluşan Trakya Kent Konseyleri Birliği yayınladığı basın açıklaması ile İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki gösterdi. İstanbul Sözlşemesi’ni birlikte yaşayacaklarını kaydeden birlik “İstanbul Sözleşmesi hepimizi yaşatır” dedi.

3 KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR
Türkiye’deki kadına şiddetin hergeçen gün arttığına dikkat çeken Trakya Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz, “İstanbul Sözleşmesi’ni parlamentosundan geçiren ilk ülke Türkiye olmuştu. Ancak yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekilmiştir. Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılan Türkiye, kadına şiddet konusunda Avrupa ülkeleri arasında maalesef ki üst sıralarda yer almakta; hatta Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yüzde 38’lik oran ile kadına şiddetin en yaygın olduğu ülke konumunda yer almaktadır. Bu rakam bize her üç kadından birinin hayatının bir döneminde eşinden, erkek arkadaşından veya yakın bir partnerinden fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını göstermektedir” dedi.

YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLSÜN
İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Ayaz, “Kadının adının bir kez daha olmadığını gördüğümüz ülkemizde işlenen her kadın cinayetinde içimize ateş düşmekte, yuvalar dağılmakta, çocuklar annesiz kalmaktadır. İstanbul Sözleşmesi kadınların yanında tüm toplum için bir demokrasi ve insan hakları belgesidir. Kadınların elde ettiği kazanımlarını geri alarak onu özgür bir birey olmaktan alıkoyan, cinsiyet ayrımcılığına maruz bırakacak bu geri gidişi kabul etmemiz mümkün değildir. Yasaların koruma altına alması gerekirken savunmasız bıraktığı kadınlarımız için İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak hepimizin görevidir. Bu nedenle sözleşmeyi yaşatmak da, hep birlikte verilecek ortak mücadele ile mümkün olacaktır. Kadınlarımızın ve halkımızın sesinin duyulmadığı, bizleri gelecek konusunda kaygılandıran bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, aklın ve hukukun gerekliliklerinin yapılmasını istiyoruz.” Dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEPİMİZİ YAŞATIR
İstanbul Sözleşmesi’ni birlikte yaşayacaklarını kaydeden Ayaz, Biz Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak, toplumsal ayrımcılığa ve şiddetin her türlüsüne karşı kadın erkek elele yaşam talebimize cevap verecek bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Toplumun her kesimini sesimizi duymaya ve duyurmaya çağırıyoruz. İstanbul Sözleşmesi hepimizi yaşatır! İstanbul Sözleşmesini hep birlikte yaşatacağız!” Diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk