DOLAR 13,6331-0.15%
EURO 15,1848-0.34%
ALTIN 782,71-0,67
BITCOIN 4984050,28%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Meteoroloji Uyardı

ABONE OL
Eylül 28, 2015 15:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının yurt genelinde 4 ila 8 derece azalacağını belirterek özellikle Marmara Bölgesi için şiddetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yağışların; Trakya (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) ile Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova ve İstanbul çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı tahmininde bulunan Meteoroloji, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtınalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; yurdumuzun batı kesimleri bugün yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.
28 Eylül Pazartesi: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Göller Yöresi ile Eskişehir, Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkiinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Marmara bölge genelinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne ile zamanla İstanbul’un batı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor.
29 Eylül Salı: Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Sivas ve Kayseri çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Edirne, Kırklareli, Rize, Düzce, Zonguldak, Bartın ile İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’nin kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege’de Kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.
30 Eylül Çarşamba: Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Antalya, Malatya, Erzincan ve Ardahan çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların; Batı Karadeniz kıyıları ile Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yağışlı havanın hafta ortasından sonra kuzey ve doğu kesimlerde aralıklarla etkisini sürdüreceği, hafta sonunda yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.
Hava sıcaklığının pazartesi batı kesimlerden başlayarak iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (4-8 derece) olmak üzere ülke genelinde azalacağı tahmin ediliyor.
Yağışların özellikle Marmara ve Batı Karadeniz’de fırtına ile birlikte kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, dolu, fırtına, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BAKAN DA UYARDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Marmara Bölgesi ve İstanbul başta olmak üzere birçok kent için yağış uyarısında bulundu. Eroğlu, Afyonkarahisar’da yaptığı açıklamada, “Yağışların özellikle Marmara Bölgesinde kuvvetli olması bekliyoruz, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ zaman zaman İstanbul’un bazı kesimlerinde çok kuvvetli hatta metrekareye 100 kilograma varan yağışlar bekliyoruz.” dedi.
Eroğlu, Türkiye genelinde yapılan yağış uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Sonbahar artık geliyor, havalar soğumaya başladı. Bilhassa Marmara bölgesinde özellikle uyarılarımız var. Sonbahar geliyor, havalar soğumaya başladı. Bilhassa Marmara bölgesinde özellikle uyarılarımız oldu. Meteoroloji artık çok ileri teknolojiye sahip. Yani dünyanın en ileri teknolojilerini kurduk meteorolojiye. Dünyada ilk 7’ye giriyoruz meteoroloji olarak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bana bağlı biliyorsunuz. Daha önceden çok iptidai bir sistem vardı meteorolojide. Tahminler tutmuyordu, ama şu anda yüzde 90’ın üzerinde bir tahmine ulaştık. Dolayısı ile herhangi bir yerde sıkıntı olacağı zaman ikaz ediyoruz, böylece can ve mal kayıplarına karşı tedbirler alınıyor.” diye konuştu.
Kuvvetli yağışlara karşı dikkatli olunmasını istediklerini ifade eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle Marmara Kuzey, İç Ege, Göller Bölgesi ile Eskişehir, Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı ve Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkiinde sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların özellikle Marmara Bölgesinde kuvvetli olmasını bekliyoruz, şu anda metrekareye 50 kilograma kadar yağış bekliyoruz. Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, zaman zaman İstanbul’un bazı kesimlerinde çok kuvvetli hatta metrekareye 100 kilograma varan yağışlar bekliyoruz. Zaten biz bütün kurumları uyardık. Gerekli tedbirleri alıyorlar, vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk