DOLAR 13,60480.51%
EURO 15,43070.68%
ALTIN 792,910,46
BITCOIN 567326-1,01%
Tekirdağ

AÇIK

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Muhtarlar Günü Törenle kutlandı

Muhtarlar Günü Törenle kutlandı

ABONE OL
Ekim 20, 2021 12:41
Muhtarlar Günü Törenle kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Türkiye genelinde kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde Salı günü saat 11.00’da Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Saray Muhtarlar Derneği ve Saray 1918 Muhtarlar Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

ÖZMEN: “MUHTAR DEVLET İLE HALK ARASINDA KÖPRÜDÜR”
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen yaptı. Özmen konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Biz muhtarlar olarak hepimiz ne kadar önemli bir görevde olduğumuzu çok iyi biliyoruz. Bu görev bilinci ile önce sorumlu olduğumuz mahallelere sonra Saray’ımıza ve hepsinin üstünde cennet vatanımıza hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Aslında muhtarlık görevinin tarihte kısaca baktığımızda ne kadar önemli bir görevde olduğumuz çok net bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tam da bu noktada ülkemizde ilk demokratik seçimlerin 1800’lü yıllarda muhtarlık seçimleri ile yapıldığını hatırlatmak istiyorum. Muhtarın sözlük anlamı seçilmiş demek dolayısıyla muhtarlar olarak demokrasinin de bekçileri sayılıyoruz. Diğer taraftan muhtarlık aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde örneği olmayan kutsal bir görev diyebiliriz.
Muhtarlar sırdaş demektir. Köyündeki her evin sırrını bilir bu sırları çok iyi korur. Muhtar arabulucudur. Mahallesindeki aile içi sorunları çözen kişidir, ya da idare edendir. Muhtar devlet ile halk arasında köprüdür. Devlet tarafından bakılınca halk, halk tarafından bakılınca devlet olarak algılanır. Özetle toplumu oluşturan en önemli dinamik olan ailedir. Muhtarlar, işte bizde Saray Muhtarlar olarak tüm muhtar arkadaşlarım ile birlikte dayanışma içerisinde mahalle sakinlerimizin hak ve hukuklarını koruyup kollama adına bu kutsal görevi icra ediyoruz. Dikkat çekmek istediğim konu ise pandemi ile mücadele kapsamında salgının ilk gününden itibaren muhtarlar olarak üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdik. Bu pandemiden ülkemizin bir an önce kurtulması için yeni görevlere de hazırız. Eski normal günlerimize dönmek için var gücümüzle halkımızın yanında olacağız. Bu duygu ve düşünceler ile, bize bugünü armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederken aynı zamanda muhtarlarımızın daha yetkili çalışabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını, tekrardan tüzel kişilik haklarımızın geri verilmesini talep ettiğimizi belirtmek istiyorum. Sözlerime son verirken ‘Doğruda birlik iyidir, yanlışta olsa birlik iyidir. Bizatihi birliğin kendisi iyidir’ der tüm muhtar arkadaşlarımın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlar saygılar sunarım.”

KİMLER KATILDI?
Atatürk Alanı’nda gerçekleşen törene Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Birdal Gökdağ, Fuat Ünal ve Ahmet Tınaz, Saray İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdür Vekili, Saray Belediye Meclis Üyesi Sait Nayir, Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen, Saray 1918 Muhtarlar Derneği Başkanı Erol Atik ve mahalle muhtarları katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk