DOLAR 13,42140.28%
EURO 15,22470.47%
ALTIN 793,140,48
BITCOIN 523373-6,74%
Tekirdağ

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğretmenler Günü törenle kutlandı

Öğretmenler Günü törenle kutlandı

ABONE OL
Kasım 24, 2021 12:44
Öğretmenler Günü törenle kutlandı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul etmesi sebebiyle her yıl 24 Kasım’da kutlanan Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da kutlandı.

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Ulu Önder Atatürk’ün Milli Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da düzenlenen tören ve programlarla kutlandı. Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak’ın 24 Kasım Çarşamba günü saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program, Saray İlçe Müftülük Konferans Salonunda devam etti.

“COVİD 19 SALGINI ÖĞRETMENİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİZLERE HATIRLATMIŞTIR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak tarafından gerçekleştirildi. Uçak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurarak ‘Başöğretmen’ unvanını almış olduğu 24 Kasım’ı 1981’den beri Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız. Bu kutsal mesleği elbette ki programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Değerli öğretmenlerimize ithaf edilen bugünde milli eğitimimize yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak hizmet veren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.
Değerli meslektaşlarım özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir diyen Atatürk, öğretmenlerden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmemizi istemiştir. Çünkü hür irade yaptıklarının sonucunu farkında olan ve sorumluluğunu bilen iradedir. Birey olmanın ve kendimiz olmanın ön şartı özgür düşüncedir. Hepimiz kendi hayallerimizi kendimiz seçebilmeli, kendi dağlarımızın zirvelerini bulabilmeli ve kendi zirvelerimize tırmanabilmeliyiz. Çünkü özgür bir millet ancak özgür bireylerden oluşur. Özgürlük ve bilimsel düşünmenin en bilinçli savunucularından biri de öğretmenlerdir. Günümüzde eğitim hayatının en önemli unsurlarından biri olan teknoloji, her ne kadar bilgiyi ulaşılabilir hale getirse de öğretmenin yol göstericiliği olmadan bu bilgi kaynağının etkin olması olanaksızdır. Dolayısıyla öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapıdır. Covid 19 salgını sebebiyle yaşamak zorunda kaldığımız uzaktan eğitim süreci, okulun ve öğretmenin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır.

UÇAK: “ASIL VAZİFEMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ İLELEBET YAŞATMAKTIR”
Değerli öğretmen arkadaşlarım, onun için her zaman olduğu gibi biz öğretmenlere büyük sorumluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitimi’nin temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda kendi yeteneklerini bilen, geçmişini ve özünü tarih bilinci içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gereklerini farkında olan geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde olan insan sevgisine sahip bireyler yetiştirme azmi ve gayreti içerisinde olmalıyız. Unutmayalım ki asıl vazifemiz Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmaktır. Bu amaç için milli ve manevi değerlerimiz etrafında bir yumruk gibi kenetlenmiş bir şekilde tüm öğrencilerimizi öz evladımız gibi görerek ona göre davranmak ve çok çalışmak durumundayız. Biliyoruz ki hammaddemiz insandır, hata yapma şansımız yoktur. Hatamızın sonucunun toplumun felaketi olacağını asla unutmamalıyız. Sözlerime son verirken bu duygu ve düşünceler doğrultusunda öğretmenliğe yeni başlayan arkadaşlarıma başarılar dilerken, öğretmenlik mesleğine ömrünü ve gönlünü vermiş emekli olan öğretmenlerimize saygılarımı sunar, ebediyete irtihal eylemiş ve şehit olmuş öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kalbi görev aşkıyla dolu tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.”

GÖREVE YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMENLER YEMİN ETTİ
Günün anlam ve önemini belirten şiir ve kompozisyonların okunmasının ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler, öğretmen yemini etti.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Saray Kaymakamı Adem Ünal, şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ise ödülünü Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak takdim etti.

KİMLER KATILDI?
24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen törenlere Saray Kaymakamı Adem Ünal, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Akın Aytaç, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Yusuf Duman, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, DEVA Partisi Saray İlçe Başkanı Tarık Atansoy, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Fuat Ünal ve Birdal Gökdağ, Saray İlçe Emniyet Müdür V. Vekili Vahap Uyar, Saray İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Küpeli, Gaziler, siyasi parti temsilcileri, kaymakamlık daire amirleri ve öğretmenler katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk