DOLAR 13,6325-0.19%
EURO 15,1848-0.36%
ALTIN 781,73-0,79
BITCOIN 497871-0,46%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Okullar açıldı yardımcı kitap maratonu başladı

Okullar açıldı yardımcı kitap maratonu başladı

ABONE OL
Eylül 27, 2021 09:07
Okullar açıldı yardımcı kitap maratonu başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin yardımcı kitap maratonu başladı.

Pandemi süreci nedeniyle kapatılan okullarda 6 Eylül tarihi itibari ile yüz yüze eğitim yeniden başladı. Okullar eğitim öğretime başladı ancak öğrenci velileri, öğretmenlerin kendilerine önerdiği ‘Yardımcı Kitap’ dayatması ile karşı karşıya kaldı.

“VELİLER ALMAKTA ZORLANIYOR”
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanı sıra, öğrencilerden yardımcı kitap adı altında kaynak kitap istenmesi tepkilere neden oldu. Veliler sadece bir öğrencinin yaklaşık 200-350 TL’yi bulan yardımcı kaynak ihtiyacının kendileri için ağır bir külfete dönüştüğünü ifade ediyorlar. Ekonomik anlamda sıkıntı günler yaşanan velilerin sırtına yardımcı kitap yükü de bindi. Pandemi gölgesinde 2021-2022 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte veliler neredeyse her dersten yardımcı kitap isteyen öğretmenlerin talepleriyle karşılaştı. Öğretmenlerin bir kısmı kitap satıcısı ve kırtasiyeler ile anlaşarak farklı yayın evlerinin ders kitaplarını belirlerken, veliler ise öğretmenlerin söyledikleri yerlerden okul ve sınıf ismini vererek kitaplarını aldıkları öğrenildi. Bazı okullarda bu yardımcı materyaller üzerinden ders işlendiği, ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de bunları almaya mecbur bırakılıyor. Maddi durumu olmayan ve birden fazla çocuk okutan veliler kitap alımında ciddi rakamlarla karşı karşıya kalıyor.

MEB: “YARDIMCI KİTAP DAYATMAYIN”
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 81 il milli eğitim müdürlüğüne yazı gönderilerek, bakanlık tarafından öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin, okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması istendi. Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak ders kitapları ile diğer eğitim araçlarının, Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilerek ‘Tebliğler Dergisi’nde yayımlandığı hatırlatıldı. ‘Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin ‘Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar’ başlıklı 37’nci maddesinde, “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” denildiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu madde hükmüne ve daha önceden yapılan uyarılara rağmen Bakanlığımıza ulaşan dönütlerden okullarımızda yardımcı materyallerin (öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları) sınıf içerisinde kullanıldığı, bu materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıkları anlaşılmaktadır. Öğrenme-öğretme süreçlerinde uygun eğitsel materyal kullanımı; öğrencilerin bilgileri hatırlaması, pekiştirmesi, öğrenmelerinin kolaylaşması ve zenginleşmesi, derse katılımlarının artması açısından önemli katkılar sunmaktadır. Bu nedenle, öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitaplarının yanında öğrenme-öğretme sürecine destek olmak için birbirinden farklı eğitsel özellikleri ile amaçları olan ve yazımız eki listede detayları bulunan yardımcı kaynaklar Bakanlığımız tarafından yayımlanıp kullanıcıların erişimine açılmaktadır. Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları ve ek listede yer alan yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin; okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu kapsamda yönetici ve öğretmenlerimizin konu hakkında bilgilendirilmeleri hususunda gereğini rica ederim”

“DEVLET O ZAMAN NEDEN KİTAP VERİYOR”
Yardımcı kitap meselesi, neden dayatılıyor? Dersler yardımcı kitaplarla mı, yoksa devletin verdiği ücretsiz kitaplarla mı yapılıyor? Şayet dersler yardımcı kitaplarla yapılıyorsa, devlet niye ücretsiz kitap veriyor? Veliler tüm bu soruların cevaplarını bekliyor.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Fikri Zeytinoğlu

    İl ve ilçe müdürlükleri bunun takipçisi neden olmuyor. 2-3 çocuk okutanlar ne yapsın. Bizde halen bunu yaşıyoruz.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk