DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2720860,01%
Tekirdağ
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saray Belediyesi’nden sivrisinek açıklaması

Saray Belediyesi’nden sivrisinek açıklaması

ABONE OL
Temmuz 2, 2020 13:55
Saray Belediyesi’nden sivrisinek açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık İşleri Birimi, sivrisinekler hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Saray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sivrisineklerin üreyebilmesi için sulak alanlara ve suya ihtiyaç vardır. Sivrisinek, yumurtalarını suya bırakır ve bunun neticesinde üremesini sağlayan larvalar oluşur. Dokuz gün içinde larva, uçkun haline geçer. Sivrisinek mücadelesi sulak alanların ilaçlanması ve sulak alanların kurutulması ile olur. Bölgemizde sivrisinek ile mücadelenin ilk adımı olan larva ilaçlaması, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından bahar aylarında düzenli olarak yapılmıştı. Saray Belediyesi olarak biz de her yıl olduğu gibi uçkun ilaçlaması (gece dumanla yöntemiyle ilaçlama) yapıyoruz. Sivrisinekle mücadelede yaşanan aksaklığın kaynağında Haziran ayı boyunca her gün neredeyse hiç aralıksız yağan sağanak yağışların etkisi bulunuyor. Haziran ayının en az yarısı boyunca metrekareye 50 kilogramdan fazla yağış düştü. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Saray ilçesi olarak yıllık yağışımızın yarısı kadar miktarı son iki ayda aldık. Son 82 yılın en yağışlı Haziran ayını yaşamamızın etkisiyle, larva süreci uzadı. Dolayısıyla, bahar aylarında eksiksiz yapılan larva ilaçlaması da etkisini yitirmiş oldu. Öte yandan, yağmur yağışı esnasında uçkun ilaçlaması da etkisiz olacağı için Haziran ayının büyük bölümünde uçkun ilaçlaması yapma şansı olmadı. Bu süreçte sadece ilçemizde değil, Trakya genelindeki hemen hemen her yerde aynı sorun yaşandı.

Yağışın etkisini yitirmesiyle birlikte Saray Belediyesi tarafından kesintisiz olarak uçkun ilaçlaması yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalarımız gece boyunca aralıksız devam etmektedir. Vatandaşlarımızdan, sivrisinek yoğunluğu olan bölgeleri belediyemiz bünyesinde yer alan Halk Masası’na bildirmelerini rica ediyor, olağanüstü koşullardan kaynaklanan bu durum için sabır ve anlayışını esirgemeyen tüm Saraylılara teşekkür ediyoruz.”
Halk Masası: 0 282 768 34 44

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk