DOLAR 13,59220.04%
EURO 15,48970.04%
ALTIN 790,070,07
BITCOIN 5841930,18%
Tekirdağ

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saray’a Termal Hastane

Saray’a Termal Hastane

ABONE OL
Şubat 18, 2016 07:01
Saray’a Termal Hastane
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde inşa edilecek devlet hastanesi civarında termal suyun bulunmasıyla birlikte hastanenin ‘Termal Hastane’ olarak hizmet verebileceğini, bunun Trakya’da ilk termal hastane olacağı müjdesini verdi.
Saray ilçesinde 75 yataklı devlet hastanesi inşaatının devam ettiğini ve Mayıs ayında hizmete açılacağını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut, “Saray’da yakın zamanda çıkan termal suyumuzla birlikte, imkanımız olursa Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile de görüşmelerimizi yaptık. Bakanlığa da projemizi sunacağız. İmkanlar elverirse bu 75 yataklı hastanemizi termal hastaneye çevireceğiz” dedi.
“TRAKYA’DA İLK TERMAL HASTANE OLACAK”
Yapılacak olan hastanede fizik tedavi ve genel hastane formatında hizmet vermeyi düşündüklerini aktaran Dr. Akbulut, “Projeyi faaliyete geçirebilirsek, hastanemiz hem fizik tedavi hem de genel hastane formatında hizmet verecek. Allah nasip ederse yatak doluluğunu da artıracağız. Bu proje İstanbul Avrupa yakası dahil Trakya Bölgesi’nde bir ilk olacak. Termal su ile hem hastaneyi ısıtmak hem de havuz ile termal tedavi hizmeti sunmak gibi bir niyetimiz var” ifadelerini kullandı.
Hastanede civarında bulunan termal suyun sıcaklığının 58 derece olduğunu belirten Akbulut, yaptıkları hesaplara göre suyun hastaneye ulaşana kadar sıcaklığının 57 dereceye düştüğünü, bu sıcaklığın da termal hastane formatı için uygun olduğunu söyledi.
“TERMAL SU İLE HASTANE DE ISITILACAK”
Projenin altyapısı şu anda taslak halinde olduğunu, inşaata başlanıldığında termal sudan haberleri olmadığını ifade eden Akbulut, “Saray’daki Devlet Hastanesi’nin inşaatına başladığımızda termal sudan haberimiz yoktu. Termal su sonradan ortaya çıktı. Bizler de böyle bir proje hazırladık taslak halinde. Bunu bir an önce revize edip uygulamaya sokmayı düşünüyoruz. Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile bir toplantı yaptık. İnşallah onu da ikna edersek, kısa sürede revize edip faal hale getirmeyi planlıyoruz. Muhtemelen Mayıs – Haziran gibi açılışı yapacak formata getirmeyi düşünüyoruz. Hastanenin ısıtmasını da termal suyla yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.
“TERMAL SU İLE HASTALARA HİZMET VEREN İLK HASTANE”
Saray’daki Termal Hastanenin maliyeti hakkında da bilgi veren Akbulut, hastanenin şu anki haliyle 19 milyon TL civarında bir maliyeti olduğunu aktardı. Hastanenin termal hastane formatına çevrilebilmesi için ek bütçe talep edildiğini söyleyen Akbulut, “Tabi gerekli görüşmeleri yaptık. Ek bir bütçe ile termale çevrilmesi için önce hemen çalışmaları başlatacağız. Termal olursa fizik tedavi formatında olacak. Belediyeyle de gerekli görüşmeleri yaptık. İnşallah, nasip olursa Trakya’da termal özellikli, termal su ile ısınan, termal su ile hastalara hizmet veren ilk hastaneyi açmış olacağız” ifadelerini kaydetti.
“TERMAL BUTİK OTEL DE YAPILARAK SAĞLIK TURİZMİ CANLANDIRILACAK”
Projenin uygun gitmesi halinde, Saray’da açılacak olan termal hastanenin yanına bir de 20 – 25 odalı butik otel de yapabileceklerini ifade eden Akbulut, termal hastane ve butik otelle sağlık turizminin canlanacağını ifade etti. Dr. Akbulut, “Havuzuyla termal birimleriyle güzel bir butik otel de yapılabilir. Kapaklı’yı da, Saray’ı da, Ergene’yi de inşallah şenlendireceğiz. Derdimiz Tekirdağ’a güzel hizmetler sunabilmek. Termal hastanemizin yanına butik otel de yaparsak çevre illerden tedaviye gelen hastalarımızın yakınları da rahat eder. Eğer bu hizmeti faaliyete geçirebilirsek Allah’ın izniyle bu Trakya’da ilk olacak. Bu sağlık turizmi açısından da Tekirdağ için çok önemli bir hamle olacak” diye konuştu.
Tekirdağ Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut, “Daha termal su olayı gündemde yokken biz bu hastane projesine başladık. Termal kısmı projeye sonradan dahil oldu. Hastane normal şartlarda Mayıs ayı gibi biter diye tahmin ediyorduk. Termal hastane projesinin devreye girmesiyle birlikte süreç biraz daha uzayabilir. Ancak en kısa süre içerisinde bitirmeyi arzu ediyoruz. Bu sene, en olmadı önümüzdeki sene çerisinde bu hizmeti Tekirdağ’a, Tekirdağlılara kazandırmak için gerekli mücadeleleri veriyoruz. Burada çıkan termal suyun hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini öğrenebilmemiz için gerekli analizleri yapıyoruz. Bunların analizleri de belediyemiz tarafından yapılıyor” ifadelerini kaydetti.

 

35663-20160217aw662327_02

35662-20160217aw662327_01

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk