DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4143610,16%
Tekirdağ
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Jeotermal Su Arama Çalışmaları Devam Ediyor

ABONE OL
Aralık 5, 2019 08:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan jeofizik çalışmaları sonucunda ilçemizde jeotermal su bulunma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle başlatılan sondaj çalışmaları Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel  Müdürlüğü ekipleri, tarafından aralıksız devam ediyor.

 

Yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre, yapılan jeofizik çalışmaları sonucunda Saray´ın jeotermal su kaynağına sahip olabileceği yönündeki bulgular sebebiyle sondaj çalışmasının başlatıldığını, yapılan bu sondaj çalışmalarının 1500 metre derinliğe, uygun sıcaklık elde edilene kadar devam edileceği belirtildi.

 

JEOTERMAL SU NELER GETİRECEK

Çıkartılan su, elektrik enerji üretimi, konut ısıtması, termal,  kaplıca ve sağlık turizmi, seracılık ve tarım alanlarında kullanılabilecek

 

Jeotermal su sıcaklığın yüksek olması durumunda elektrik üretiminde kullanılabilecek ayrıca jeotermal su ile seracılık yapılabilir, jeotermal su bulunduğu bir çok  ülkede merkezi sistemlerle yolların, ev ve işyerlerinin ısıtılmasında kullanılabiliyor. En önemlisi ilçeye sağlayacağı turizm ekonomisi Jeotermal Su Tesislerinin yapılması durumunda ilçenin sağlık turizmi bakımından önemli bir yere sahip olacağı. İlçenin sanayi bölgesi olmadığından turizm alanında yeni bir ekonomik alan yaratacağı ve bölgenin gelişmesinde büyük bir yarar sağlayacağı düşünülmekte.

 

Trakya bölgesinde ikinci olacak.

Daha önce Trakya Bölgesinde yapılan jeotermal su arama çalışmaları sonucunda, bölgenin ilk jeotermal suyu Kırklareli Merkez Asılbeyli Köyünde bulunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk