DOLAR 13,41360.24%
EURO 15,21080.39%
ALTIN 790,810,12
BITCOIN 521033-7,80%
Tekirdağ

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Yıldırım’ın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

Vali Yıldırım’ın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

ABONE OL
Haziran 30, 2021 07:58
Vali Yıldırım’ın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Yıldırım’ın mesajı şu şekilde;
1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunuyla; Türk karasularında yapılacak her türlü ticari faaliyetinin gerçekleşmesinin Türk bayraklı gemilerle ve Türk vatandaşlarınca yapılacağı, denizlerin yarattığı ekonomik kazanımlardan ulusumuzun yararlanacağı hüküm altına alınmıştır.
Denizlerdeki hâkimiyetimizin tasdiki niteliğindeki bu yasanın yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin deniz ticaretindeki hâkimiyeti son bulmuştur. Kabotaj Kanunu denizciliğimizin daha da gelişip büyümesinde önemli rol oynamış, ülkemizin gelişme sürecinde önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.
Tekirdağ, Türkiye’nin en büyük, en modern konteynır limanı, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük 10 limanından biri olma özelliği taşıyan ASYAPORT, CEYPORT ve MARTAŞ limanları yanı sıra, ulusal ve uluslararası boyutta deniz kirliliklerine müdahale ve temizlik çalışmalarının koordine edilmesi amacıyla kurulan UDEM’iyle, (Ulusal Deniz Emniyeti Acil Müdahale Merkezi) balıkçı barınakları, Marmara Denizi’nde 133 km, Karadeniz’de 2,5 km uzunluğunda turizme ve su sporlarına elverişli sahilleri, kıyılarıyla ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’yla Türkiye’de denizciliğin gelişmesine önemli katkılar sunmaktadır.
Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde öncü ülke olmamız temennisiyle, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı kutluyorum. Bu vesileyle Türk Denizciliği’nin gelişmesinde emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, deniz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk