DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 271126-0,42%
Tekirdağ
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zabıta Teşkilatı’nın Kuruluşunun 194. Yılı Kutlandı

Zabıta Teşkilatı’nın Kuruluşunun 194. Yılı Kutlandı

ABONE OL
Eylül 3, 2020 09:10
Zabıta Teşkilatı’nın Kuruluşunun 194. Yılı Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 194’üncü yıl dönümü ve 1-7 Eylül Zabıta Haftası dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Tarihi Tekirdağ Valiliği önünde gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulurken, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“Tekirdağ İçin Yer ve Zaman Kavramı Gözetmeden Çalışıyoruz”

Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hasan Bayram gerçekleştirdi. Daire Başkanı Bayram, zabıta personelinin mesai kavramı gözetmeksizin Tekirdağ halkına hizmet verdiğini belirterek, “Nüfusün büyük bir kısmının şehirlerde yaşadığı günümüzde, insanların huzurlu yaşaması için bazı kurallar koyulmuştur. Bu kuralları denetleyen profesyonel birimlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla 1826 yılında kurulan İhtisap Nezareti, bugünkü Zabıta Teşkilatının kuruluşu olarak kabul görmektedir. Cumhuriyet döneminde çıkarılan Belediye Kanunu ile belediyenin görevleri yeniden belirlenmiş ve belediye işlerinin icra ve taahhütlüsü olan özel bir zabıta kurulmasına karar verilmiştir. Buna göre, belediye zabıtası bulundukları yerlerde huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasından sorumlu olup bu amaçla belediye meclisinde alınan kararlar ve belediye zabıtası tarafından yerine getirilmesi gereken emir ve yasaklara uymayanlar hakkında mevzuatta öngörülen ceza ve diğer yaptırımları yapmakla görevli özel zabıta görevi olarak tanımlanmıştır. Zabıtamız şehrimizde vatandaşlarımızın rahatı ve esenliğini sağlamak amacıyla önce insan anlayışı ile yaşanan bir Tekirdağ için yer ve zaman kavramı gözetmeden çalışmaktadır. Bu bilinçle Zabıta Teşkilatı olarak düzenli, temiz ve daha da yaşanılabilir bir Tekirdağ için üzerimize düşen görevi yerine getirmek amacıyla günün 24 saat, yılın 365 günü tüm gücümüzle çalışmak, halkımıza sunduğumuz hizmette dürüstlük, adalet ve kaliteden ödün vermemek temel ilkelerimizdendir. Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a kuruluş yıldönümümüz ve Zabıta Haftamız nedeniyle verdikleri destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Zabıta, Belediyemizin Gören Gözü İşiten Kulağıdır”

Zabıta Dairesi Başkanı Hasan Bayram’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan daire başkanlıkları arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Zabıta, belediyemizin gören gözü, işiten kulağıdır. Zabıta Daire Başkanlığımız da 24 daire başkanlığımız arasında en önemli daire başkanlıklarımızın başında geliyor. Bugüne kadar Zabıta Dairesi Başkanlığımızın ve zabıta personelimizin 6,5 yıldır yaptığı çalışmalar gerçekten takdire şayandır. Özellikle 6 ay önce başlayan pandemi sürecinde büyük özveriyle vatandaşa hizmet veren tüm zabıta personelimizi canı gönülden kutluyorum. Gerek maske dağıtımında gerekse de sokağa çıkma kısıtlamalarında vatandaşlara, mesai kavramı gözetmeksizin çok güzel hizmetler verildi. Bununla alakalı vatandaşlarımızdan çok iyi geri dönüşler aldık. Bu anlamda tüm zabıta personelimizi tebrik ediyorum. Sözlerimi sonlandırmadan önce her yıl yaptığım gibi bu yıl da size bir uyarı yapmak istiyorum: Ben dahil, tüm vatandaşlara eşit davranın. Toplumun hiçbir kesimini ayırt etmeyin. Vatandaşa karşı güler yüzlü olun. Vatandaş, yerel hizmetlerin en iyisini hak eder. Zabıta Haftanız kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Kadir Albayrak ve Zabıta Dairesi Başkanlığı personelinin hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.

KOVİD-19 önlemleri dolayısıyla sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımı kuralları gözetilerek gerçekleştirilen çelenk sunma programına, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Zabıta Dairesi Başkanı Hasan Bayram ile Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi zabıta personeli katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk