DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 582773-0,66%
Tekirdağ

AÇIK

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

52. Tekirdağ Kiraz Festivali Başladı

52. Tekirdağ Kiraz Festivali Başladı

ABONE OL
Haziran 2, 2016 10:05
52. Tekirdağ Kiraz Festivali Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Naip mahallesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Naip Mahallesi muhtarı Ferhat Ataç, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu konuşmalarını yaptı.

Tekirdağ’da yaşamanın bir şans olduğunu belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat “Huzurlu, kavga etmeyi sevmeyen, ekmeğini emeği ile karşılayan, çalışkan ve doğanın bereketli topraklarında geleneklerimize bağlı olarak yaşıyoruz. Bu sene 52.’si kutlanan bir geleneği bu günlere getirmek önemli bir şey. Tekirdağ’ın büyükşehir olmasıyla birlikte şehir ile aynı adı taşıyan Kiraz Festivalini yapmak 11 ilçeyi kapsayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine yakışır” dedi.
Konuşma yapması için kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak kentin isminin tüm ilçeleri kapsadığını ve festivalin de il genelinde kutlanması gerektiğini aktararak festivale bu yıl Süleymanpaşa, Muratlı ve Şarköy’ün ilçeleriyle katılım sağlayacağını ancak hizmet süresi içerisinde diğer senelerde tüm ilçelerde kutlanacağını söyledi. Albayrak sözlerine, “Yaşadığımız terör olayları nedeniyle bu seneki festivali konserleri iptal ederek kültürel ve sosyal ağırlıklı festivale dönüştürdük. Ancak şu bilinmelidir ki ne yaparlarsa yapsınlar, asla ve asla ülkemizin bütünlüğünden bir parça bile toprak vermeyiz. Şehitlerimizi saygıyla, hürmetle anıyoruz, artık olmamasını istiyoruz.” şeklinde devam etti.
Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, festivalde yaptığı konuşmada, bir etkinliği 52 yıl sürdürmenin kolay bir iş olmadığını belirterek, “Bunu başlatıp ondan sonra da 52 yıl boyunca aynı coşkuyla sürdüren bütün görevlilere, gönüllülere, halkımıza, üreticilerimize teşekkür ediyorum, aramızdan ayrılanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’nin tarımda birim başına en yüksek verim sağlayan bir ilinde yaşıyoruz. Kiraz ekonomik değeri olan bir ürünümüz. 3 bin dekar dolayında kiraz alanlarımız var ve iki bin ton ürün elde ediliyor.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Naip Mahallesi’nde düzenlenen festival kapsamında 28 üretici, tarla bakımı, yetiştirme, ürün toplama ve tadı kapsamında değerlendirmeye alınan kirazlarıyla yarışmaya katıldı. Kiraz yarışmasında birinci olan üretici Hüseyin Avcı, ikinci olan Radi Kalfa ve üçüncü olan Şefik Başlıoğlu’na kiraz fideleri ve çeşitli hediyeler verildi. Program Süleymanpaşa Belediyesi Yıldızlar Halk Oyunları Topluluğu ve Edirne Belediyesi bandosunun seslendirdiği marşlar ile son buldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk