DOLAR 13,6280-0.21%
EURO 15,1792-0.38%
ALTIN 784,17-0,48
BITCOIN 4994870,20%
Tekirdağ

AÇIK

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Eroğlu, Derin Deşarj Tüneli’ni İnceledi

Bakan Eroğlu, Derin Deşarj Tüneli’ni İnceledi

ABONE OL
Mart 21, 2016 17:35
Bakan Eroğlu, Derin Deşarj Tüneli’ni İnceledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çorlu’da inşaatı süren Velimeşe Derin Deşarj Tüneli’nin Ekim ayında tamamlanacağını söyledi.

13 tesisin açılış ve temel atma törenini gerçekleştirmek üzere Edirne’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne dönüşü inşaatı devam eden Velimeşe Derin Deşarj Tüneli’ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, Ergene Eylem Planı’nın çok hızlı ilerlediğini söyleyerek, “Nüfusu 10 binden büyük olan 13 tane yerleşim yeri, Ergene Havzası’nda bulunanların atıksu ileri biyolojik arıtma tesisinin yapımını biz üstlendik. Hatta bu konuda mevzuat değiştirdik. Onları yapıyoruz, şu an 10 tanesi bitti. Bir kısmı işletmeye başladı, 3 tanesi kaldı. Bunlar da Çorlu, Çerkezköy ve Muratlı. Bunların da bu yıl sonuna kadar bitirilmesi için talimat verdim. 31 Aralık 2016 saat 16.59’a kadar bitecek” dedi.

Geri kalan organize sanayi bölgeleri için de müşterek arıtma tesisleri yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, “Sanayi bölgeleri kanunu çıktı biliyorsunuz. Ona göre ıslah organize bölgeleri kuruldu. Onları ikna ettik, ileri arıtma tesislerini yapıyoruz. Bunu burada vekillerime izah ettim. Renk ve tuzluluk için dedik ki bu maliyetli, bunu gidermek fevkalade maliyetli, bunun için derin deşarj kolektörlerle deniz deşarjlarına verelim dedik” diye konuştu.
Tünellerin çok hızlı yapıldığına dikkat çeken Eroğlu, “Günde 16 metre ilerliyor. Bu gerçekten güzel bir hızdır. İnşallah buradaki tünelleri Ekim ayı gibi Allah nasip ederse bitireceğiz. Atıksular buradan alınacak. İleri derece arıtıldıktan sonra sadece renk ve tuzluluk dolayısıyla denize deşarj edilecek” dedi.
Yapılan incelemelerden sonra hatıra fotoğrafı çekinildi. Bu sırada Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysal, milletvekillerine “Siz her gün bakan görüyorsunuz. Bırakın biraz da biz görelim” diyerek
espri yaptı.

564462_1

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk