DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2755943,06%
Tekirdağ
29°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Çocuklarımız Sahipsiz Değildir!”

“Çocuklarımız Sahipsiz Değildir!”

ABONE OL
Nisan 27, 2019 15:01
“Çocuklarımız Sahipsiz Değildir!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Teşkilatı, Küçükçekmece’de yaşanan çocuk istismarına sessiz kalmadı.

İlçe Teşkilatı’nda Cuma günü CHP Saray Kadın Politikalarından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Ayben Gülümser, ilçe teşkilatı adına yaptığı açıklamada “Susan çocukların çığlığı olmak için burada toplandık. Burada toplandık çünkü çocuklarımız ve evlatlarımız sahip değildir” ifadelerini kullanarak çocukların saçının teline zarar verecek herkesin karşısında CHP olarak duracaklarını vurguladı.

Basın açıklamasında ilk olarak konuşan İlçe Başkanı Akın Aytaç, çocukların sesini duyurmak için toplandıklarını hatırlatırken şunları söyledi; “Çocukları korumak bu ülkeyi yönetenlerin birinci derecede görevidir. Biliyorsunuz ülkemizde 44-45 yaşlarında bir kişiye ayrılan Gayri Safi Milli Hasılanın ancak çocuklara ayrılanının iki buçuk katı. Biz bunu tersine çevirmeye uğraşırken, çocuklarımız ise bir takım insanlık dışı olaylarla karşılaşmakta. Çocuklarımızın sesini duyurmak için burada toplanmış bulunuyoruz.”

Başkan Aytaç’ın ardından ise ilçe yönetimi adına açıklamayı yapan Ayben Gülümser şunları söyledi; “23 Nisanı Çocuk Bayramımızı kutladığımız bugünlerde maalesef ciğerimizi yakan bir hadiseyi protesto amaçlı burada toplandık. Çarşamba günü Küçükçekmece ilçesinde 5 yaşındaki yavrumuza, sapık beyinler tarafından yapılan istismarı lanetlemek, kınamak, susan çocukların çığlığı olmak için burada toplandık. Burada toplandık çünkü çocuklarımız ve evlatlarımız sahipsiz değildir, onların saçının teline zarar verecek herkesin karşısında CHP olarak varız, olmaya devam edeceğiz.

“6 YILDA 142 BİN ÇOCUK ANNE OLDU”
Çocuk istismarı konusunda dünyada 3. sırada olan Türkiye’de yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını, 2018 yılı TÜİK verilerine göre is son 10 yılda; 483 bin kız çocuğunun devletin izniyle evlendirildiğini, 6 yılda 142 bin çocuğun anne olduğunu üzülerek belirtmek isterim.

Önce bir anne, sonra bir vatandaş olarak iktidardan beklentimiz; “Bir kereden bir şey olmaz” “Küçüğün rızası vardı” gibi iğrenç, akıl ve mantıkla izah edilemeyecek açıklamalar yapmak yerine, kravat takana iyi hal indirimi yapmak yerine, iktidarınız döneminde %700 artan çocuk istismar olaylarının önüne geçmenizdir. Bunun için kanunda var olan yasaları uygulamak ve suçluları cezalandırmak asli görevinizdir. Saçının teline kıyamadığımız, gözünün içine baktığımız evlatlarımızı koruyup, kollamak, onlara güzel bir gelecek hazırlamak devleti yönetenlerin en önemli görevidir.

“MAHKEMEYE YANSIYAN TOPLAM 689 İSTİSMAR”
Buradan siyasi iktidara soruyoruz; Özgecan’ı, Leyla’yı, Sinem’i ve nicelerini iğrenç emelleri uğruna öldüren gözü dönmüş canilere ne zaman hesap soracaksınız? Ciddi ve caydırıcı cezaların verilmesi için daha kaç cana kıyılmasını bekleyeceksiniz? Bunun için kaç evde daha ocak sönecektir?

2019 Yılı Ocak-Şubat ve Mart ayında; 0-12 Yaş aralığında 129 çocuk, 12-15 Aralığında 287 çocuk, 15-18 yaş aralığında 273 çocuk cinsel istismar mağduru olmuş vakalar mahkemeye yansımıştır. Mahkemeye yansıyan toplam 689 istismar.

Mahkemeye yansımayanların sayısı ise muamma!
Güzel ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan çocuk istismarı konusunda olağanüstü çaba gösterilmesini, iktidarın, muhalif partilerle birlikte çalışarak acil eylem planı hazırlamasını istiyoruz. Günün sonunda canı yanan yine bizleriz ve bunu birlikte çözmek, bu ülkeyi yöneten herkesin boynunun borcudur. Bu günden sonra tek bir çocuğumuza zarar gelmemesi için biz yerel siyasetçiler olarak her türlü işbirliğine ve çalışmaya hazırız.

Büyük Atatürk’ün dediği gibi “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir”

Bu bağlamda çocuklarımıza kıymayın, geleceğimizi karartmayın, sevinçlerimizi hüzne çevirmeyin. Gelin hep birlikte vatanımızda insanca, huzurla, barışla yaşayalım. Umarım bu milat olur ve umarım çocukların hıçkırdığı, öldürüldüğü, istismar kurbanı olduğu günlerde değil, Sağlıklı, akıllı, eğitilmiş, Atatürkçü ve Cumhuriyetçi çocuklarımızın özgürce yaşadığı günlerde tekrar bir araya geliriz.”

Basın açıklamasına İlçe Yönetimi tüm kademeleri ile katılırken, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Yardımcısı Fuat Ünal, belediye meclis üyeleri, Saray Belediyesi Eski Başkanı Nazmi Çoban ve vatandaşlar katıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk