DOLAR 13,6251-0.2%
EURO 15,1806-0.37%
ALTIN 781,39-0,84
BITCOIN 497779-0,39%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kaplan: “Bu Bütçe Yokluk Ve Yolsuzluk Bütçesidir!”

Kaplan: “Bu Bütçe Yokluk Ve Yolsuzluk Bütçesidir!”

ABONE OL
Aralık 8, 2021 08:19
Kaplan: “Bu Bütçe Yokluk Ve Yolsuzluk Bütçesidir!”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez Kaplan, 2022 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2020 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurulunda konuştu.

Bütçenin yokluk ve yolsuzluk bütçesi olduğunu belirten Kaplan “20 yıldır iktidarda ve son dört yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yönetmeye çalıştığınız ülkemize yokluk ve yolsuzluktan başka bir şey getirmediniz, eskiden orta direk vardı, sayenizde o da ortadan kalktı” dedi
Bütçenin, birkaç kişiye sefa, milyonlarca vatandaşımıza cefa ve zulüm olduğunu, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptığını söyleyen Kaplan, ayrıca “Bu ucube sistemde, muhalefet milletvekillerinin verdiği önergeler ve kanun tekliflerinden hiçbiri değerlendirilmedi” diye ifade etti.
İYİ Parti olarak Plan ve Bütçe görüşmelerinde millet yararına birçok önerge verdiklerini ve hiçbirinin değerlendirilmediğini belirtti. Bunlara örnek veren Kaplan;“Daha geçen ay Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde İYİ Parti olarak milletimiz yararına 19 adet önerge verdik.
Bunlardan biri de EYT’li vatandaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine 45 milyar verilmesi ile ilgili verdiğimiz önerge, iktidarın oylarıyla reddedildi.

Başka bir önergemizde yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine 3600 ek gösterge ile ilgili 7 milyar 250 lira ekleyelim dedik. Yine iktidarın oylarıyla reddedildi. Milletimiz lehine buna benzer birçok önerge verdik . Fakat kulaklarınızı tıkadınız, duymazdan geldiniz ve reddettiniz.” dedi.

İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM
Kaplan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte parlamentonun etkinliğini kaybettiğini, atanmışların değil millet tarafından seçilmiş Milletvekillerinin, ve Parlamentonun saygınlığının yeniden hak ettiği yere getirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir dedi.
İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in “İyileştirilmiş Ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisini TBMM bütçe görüşmelerinde dile getiren Kaplan; “Bu sistem çoğulculuğa dayanacak, ülke yönetimi başbakanlık ve bakanlar kurulunun yetkisinde olacak. TBMM güçlenecek, Hükümet kurma ve hükümet etme süresi adil ve serbest seçimlerle oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belirlenecek. Cumhurbaşkanı’nın bakan atamasında tek yetkili olmasına son verilecek, Meclis dışından bakan atanmasının önü kapanacak, Bakanlar, Başbakan tarafından milletvekilleri arasından seçilecek, Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı sorumlu olacak. Mevcut sistemdeki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal düzenleme yapılmasına son verecek. Yasama yetkisi ve gücü sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinde olacak. Yani milletimizin teveccühüyle sıralarında oturduğumuz Meclis, hak ettiği saygınlığa kavuşacak” dedi.

TÜRKİYE ÇOK DERİN BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA,TEK ÇÖZÜM VAR, SEÇİM !
Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan; “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de dediği gibi Türkiye sahipsiz, milletimiz çaresiz değil, Ekonomik kriz, yokluk, yoksulluk var. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik var. Ama kimse merak etmesin biz çözeriz. Liyakatli kadrolarımızla, projelerimizle, çözümlerimizle biz hazırız. Türkiye çok derin bir krizle karşı karşıya. Tek çözüm var, Seçim; Seçim; Seçim” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk