DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2722581,13%
Tekirdağ
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kış Lastiği Uygulamasında, İlk  gün 1 Aralık

Kış Lastiği Uygulamasında, İlk gün 1 Aralık

ABONE OL
Kasım 23, 2018 12:30
Kış Lastiği Uygulamasında, İlk  gün 1 Aralık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Cumartesi günü başlıyor.

Uygulamanın zorlu kış şartlarına karşı önlem almamış, sürücünün kendisinin, diğer sürücülerin ve yolcuların mağdur olmaması için hayata geçirildiğini ifade eden Trafik Bilgisi ve Direksiyon Eğitmeni Metin Demirtaş, Kış lastiği takma uygulaması hakkında şu bilgileri verdi;

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için, illerin hava ve iklim şartlarına göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, zorunludur.  1 Aralık 2018 – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan, kamyon, otobüs, çekici, tanker, kamyonet, minibüs, dolmuş gibi ticari araçların kış lastiği takmaları mecburidir. Ticari araç, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm çekici, tanker, kamyon, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı (taksi) otomobillere ticari araç denilmektedir.

“625 TÜRK LİRASI  İDARİ PARA CEZASI VERİLİR”
Hususi araçların kış lastiği takma zorunluluğu olmamasına rağmen ilgili bakanlığın valiliklere verdiği yetkiye dayanarak, valilikler hususi otomobillerin de kış lastiği takmasını zorunlu tutabilir, ayrıca da valilikler hava şartlarına göre kış

Trafik Bilgisi ve Direksiyon Eğitmeni Metin Demirtaş

lastiği takma süresini bir ay öne çekebilir veya bir ay uzatabilir. İlgili maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işleteni ne 2018 yılı içinde 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

“EMNİYET ŞERİTLERİNİ MUTLAKA AÇIK BIRAKMALIYIZ”
Zorlu kış koşullarında hem kendimizin hem de diğer trafik paydaşlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak için mutlaka hususi araç sahiplerinin de, ticari araç sahipleri gibi kış lastiği kullanmasını tavsiye ediyoruz, beraberinde zincir, takoz, çekme halatı ve diğer ekipmanları da mutlaka aracımızda bulundurmalıyız. Kış, kar lastikleri 7 dereceye kadar olan hava şartlarında mevsimsel yaz lastiklerine göre daha güvenli olup, kar ve buzda yol tutuşunu arttırıp, fren mesafesini kısaltmaktadır. Yaz lastikleri üretildiği malzeme bakımından 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmektedir.
Aracımıza takacağımız lastiklerin tümünün balans ayarları, diş derinliği (en az 3 mm) ve kalitesi aynı olmalıdır, böylece yolda sağa, sola çekme olmadan, frenleme esnasında güvenli yol tutuşu sağlayabilelim. Kış lastiklerimiz standart araç lastiğimizden daha geniş tabanlı olmamalıdır. Önlemlere bağlı olarak azalabilecek kazalar meydana geldiğinde hem bize hem de ülkemize maddi ve manevi zararlar getirebilir. Olası bir olumsuz durumda geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların acil durumlarda kullanabilmesi için mutlaka emniyet şeritlerini ve banketleri açık bırakmalıyız. Ayrıca araçlarımızda gündüz yolculuk sırasında da kısa farlarımız açık şekilde seyahat etmeliyiz.

“HAYATIMIZI RİSKE ATAMAYIZ, TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM”
Güvenle seyahat edebilmek için mutlaka hususi araçlarımıza da son güne kalmadan kış lastiği takalım. Birçok şeyi riske edebiliriz ama hayatımızı riske atamayız, tedbiri elden bırakmayalım, trafik görevlilerinin işaretlerine dikkate alarak, trafik ışıklarına ve belirlenen hız kurallarına uyalım, emniyet kemerimizi takalım, takip mesafesine dikkat edelim, önümüzü görmeden kesinlikle araç sollamayalım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk