DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 2724061,18%
Tekirdağ
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pembe Prenses Kanser Tarama Tırı Çerkezköy’e geliyor
  • Saray Haber
  • Pembe Prenses Kanser Tarama Tırı Çerkezköy’e geliyor

Pembe Prenses Kanser Tarama Tırı Çerkezköy’e geliyor

ABONE OL
Kasım 7, 2018 12:54
Pembe Prenses Kanser Tarama Tırı Çerkezköy’e geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Kanser Kontrol Programı doğrultusunda Sağlık Bakanlığının yürüttüğü Mobil Kanser tarama Tırı (Pembe Prenses) 12 Kasım-30 Kasım 2018 tarihleri arasında 3 hafta süresince ücretsiz kanser tarama hizmeti verecek.

İl Sağlık Müdürlüğü Pembe Prenses Kanser Tarama Tırı’nın 12-30 Kasım tarihlerinde Çerkezköy Devlet Hastanesi bahçesinde hizmet vereceğini duyurdu. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı;

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyo ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünyada her yıl 13 milyon insan kansere yakalanmakta, 7 milyon insan kanserden ölmektedir. Yapılan çalışmalar kanserin, ülkemizde gerçekleşen ölüm nedenleri içinde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını göstermektedir. Kanser ile mücadelede toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için çalışılırken; en çok erken tanının hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekilmelidir. Erken tanı amacıyla kadınlarda kendi kendine meme muayenesinin öğretilmesi, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama programlarının yaygınlaşması önemlidir. Bu tespitler, Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Kontrol Programının önemini ve gerekliliğini göstermektedir. Bu kapsamda İlimizdeki Süleymanpaşa ve Çorlu KETEM’lerimizde eğitim, danışmanlık, farkındalık yaratma, sigara bırakma polikliniği ve hedef nüfusa yönelik olan toplum tabanlı kanser tarama çalışmaları ücretsiz olarak yürütülmektedir.
İlimizde uygulanan Ulusal Kanser Kontrol Programı doğrultusunda daha fazla vatandaşımıza ulaşabilmek amacıyla Sağlık Bakanlığımızın yürüttüğü Mobil Kanser tarama Tırı (Pembe Prenses) 12 Kasım-30 Kasım 2018 tarihleri arasında 3 hafta süresince çalışan bayanlarımızın da faydalanabilmesi amacıyla Cumartesi, Pazar günleride dahil sabah 09:00 dan akşam 18:00 a kadar Çerkezköy Devlet Hastanesi Bahçesinde halkımıza hizmet edecektir. Kapaklı İlçemiz, Ergene İlçemiz belli program dahilinde Kanser tarama tırına vatandaşlarımızı getireceklerdir. 40-69 yaş arası kadınlara mamografi, 30-65 yaş arası kadınlara HPV testi veya Pap-smear testi ile serviks kanseri taraması, 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlara gaitada gizli kan tetkiki ile bağırsak kanseri taramasının ücretsiz olarak yapılacağı Pembe Prenses Mobil Kanser Tarama Tırına tüm halkımızı davet ediyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk