DOLAR 13,6251-0.2%
EURO 15,1806-0.37%
ALTIN 781,39-0,84
BITCOIN 497779-0,39%
Tekirdağ

AZ BULUTLU

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” Konulu konferans düzenlendi
  • Saray Haber
  • Saray
  • Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” Konulu konferans düzenlendi

Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” Konulu konferans düzenlendi

ABONE OL
Nisan 19, 2016 01:19
Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” Konulu konferans düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, Arapça öğretmenleri, İmam Hatip Lisesi Meslek dersi öğretmenleri, Din öğretiminden sorumlu şube müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İmam Hatip Ortaokulu ve Lise müdür ve müdür yardımcılarına yönelik Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi” Konulu konferans düzenlendi.

MÜDÜR ASLAN VE MÜDÜR AKKOÇ KATILMADI
16 Nisan 2016 Cumartesi günü Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, Milli eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli İl ve ilçe Milli eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve yaklaşık 400 din kültürü öğretmeni katıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu konferansa Tekirdağ İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Şube Müdürleri tam katılım sağlarken, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan ve Şube Müdürü Nurettin Akkoç´un katılmadığı öğrenildi.

“MÜSLÜMANLAR ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA”
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konferansta yaptığı konuşmada,“Müslümanlar çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikeden Müslümanları koruyacak maarif ordusunun ben ülkemizde var olduğuna inanıyorum. Bütün insanlığın arayış içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu değersizleşme girdabından çıkmak için muhtaç oldukları kudreti, muhtaç oldukları rahmeti, İslam da olduğunu biliyoruz. Ama bilhassa İslam’ın ve İslam aleminin içinden geçtiği bu süreçlerde İslam çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Müslümanlar çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikeden Müslümanları koruyacak maarif ordusunun ben ülkemizde var olduğuna inanıyorum. Sizler olduğunu düşünüyorum. Hep birlikte öğretmeniyle, imamıyla, müftüsüyle, valisiyle, din öğretmeni genel müdürlüğümüzle, diyanet işleri teşkilatımızla, ilahiyat fakültelerimizle bugün hepimizin omuzlarımıza çok daha büyük görevler düştüğünü bilmek durumundayız. Sadece öğrencilerimize yönelik yetiştirmekte iktifa etmeyi, aynı zamanda bütün insanlığın içinden geçtiği bu süreçleri dikkate alarak yeni çalışmalar yapmak zorundayız. Birlikte kafa kafaya, gönül gönüle verip bütün insanlığın yaşadığı bu sıkıntıları nasıl bertaraf edebiliriz, bize düşen vazifeler nelerdir, bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Gazali’nin ifadesiyle Allah’tan zaman içinde zaman isteyerek, kısa ömürlere çok büyük işler yerleştirerek bunun üzerinden gelmek durumundayız. Bütün insanlığın buna ihtiyacı var. Bütün İslam dünyasının buna ihtiyacı var. Bugün kalplerimizde insanların yüreğinde açılmış kara delikler var” şeklinde konuştu.

“ŞERİAT FAKÜLTELERİNDEN MEZUN OLMUŞLAR”
İslam dünyasında yaşanan en büyük sorunun eğitimden kaynaklandığını vurgulayan Görmez, “Bundan bir müddet önce İran’a sonra Suudi Arabistan’a ziyarette bulundum. Ben Suudi Arabistan’a giderken yolda aldığımız habere göre 37 kişi idam edilmişti. Ertesi gün 80’i aşkın alimle yaptığımız toplantıda şunu ifade ettim. ‘Biz yoldayken siz 37 insanı idam etmişsiniz. İdam sebeplerine baktım her birisi muhtelif yerlerde bombalar yerleştirerek insanları katletmiş. Bazı binaları tahrip etmişler. Başka nice insanların katline yol açmışlar. İdam edilenlerin kimliklerine baktım. 16-17 tanesi bizzat ülkenizde bütün dünyaya İslam alimi yetiştiren üniversitelerden mezun. Şeriat fakültelerinden mezun olmuşlar. Peki bu bizim eğitim sistemimizi, insan yetiştirme düzenimizi gözden geçirmemiz gerektiğini göstermiyor mu?” diye konuştu.

16224902_dsc_0357

16224159_dsc_0310

16224904_dsc_0361

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk