DOLAR 8,5176-0.55%
EURO 10,1401-0.32%
ALTIN 496,18-1,54
BITCOIN 270024-0,88%
Tekirdağ
28°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enez Kaplan: “Deprem Araştırma Komisyonu Kurulsun”

Enez Kaplan: “Deprem Araştırma Komisyonu Kurulsun”

ABONE OL
Kasım 6, 2020 11:02
Enez Kaplan: “Deprem Araştırma Komisyonu Kurulsun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, TBMM’ne verdiği Araştırma Önergesi ile olası depremlerle ilgili önlemlerin ivedilikle alınması konusunda bir Deprem Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

“DEPREM KORKUSU KADERİMİZ OLMAMALI”
Önergesinde, ülkemizin aktif deprem kuşağında olduğunu belirten Kaplan, geçmişte birçok depremin olduğu ülkemizde gelecekte de depremlerin devam edeceği, gerekli önlemler alınmazsa çok sayıda can ve mal kaybına uğranabileceğini belirtti.
Tekirdağ’ın da içinde bulunduğu, Marmara denizine kıyısı olan tüm şehirlerin olası bir depremde ağır bir şekilde etkileneceğini kaydeden Enez Kaplan, “yaşanabilecek depremlerle ilgili olarak gerekli önlemlerin ivedilikle alınması, binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, bugüne kadar yaşanan aksaklıkların, eksikliklerin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması elzemdir” dedi.

“TEDBİR HAYAT KURTARIR”
Nüfusumuzun % 95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığını belirten Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, ülkemizde bugüne kadar yaşanan depremlerde 80 bini aşkın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, yüzbinlerce vatandaşımızın can ve mal kaybına uğradığını belirtti ve önceki yıllarda meydana gelen yıkımlardan ders almak ve bundan sonra meydana gelebilecek can ve mal kayıplarını en aza indirmek için gerekli tedbirleri almanın öneminin altını bir kez daha çizdi.

“HÜKÜMET ACİL ÖNLEM ALMALI”
Deprem sonrası toplanma alanlarının tespiti, yapıların depreme dayanıklı inşa edilmesi, bina onarım ve güçlendirme çalışmalarının yapılması ivedilikle gerektiğini kaydeden Kaplan, bu acıların bir kez daha yaşanmaması için, hükümet nezdinde acil önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

 

Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ın önergesi şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem ile bir kez daha ülkemizin ne kadar hazırlıksız olduğu konusu acı kayıplarımızla gündeme gelmiştir.
Ülkemizin aktif deprem kuşağında olduğu bilim insanları tarafından söylenmektedir. Geçmişte birçok depremin olduğu ülkemizde gelecekte de depremlerin devam edeceği, gerekli önlemler alınmazsa çok sayıda can ve mal kaybına uğranabileceği yine uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.
Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm şehirler; İstanbul, Balıkesir, Yalova, Bursa, Kocaeli, Çanakkale ve Tekirdağ’ın, olası bir depremde ağır bir şekilde etkileneceği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.
Bu nedenle bundan sonra yaşanabilecek depremlerle ilgili olarak gerekli önlemlerin ivedilikle alınması, binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, bugüne kadar yaşanan aksaklıkların, eksikliklerin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. Ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması hususunu arz ve teklif ederiz.

Enez KAPLAN
Tekirdağ Milletvekili

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk